Letnia pielęgnacja stóp Twoich pacjentów jest szczególnie istotnym aspektem, ponieważ stopy są częściej odsłaniane i eksponowane w sandałach czy klapkach. Jesień i zima są idealnymi porami do intensywnej regeneracji oraz wieloetapowej pielęgnacji, więc latem warto jest postawić na lekkie konsystencje, nawilżenie, regularność, odświeżenie. Specjalista ds. podologii nie tylko pielęgnuje i dba o stopy swoich pacjentów, ale również edukuje. Poniżej przedstawiamy wskazówki naszych specjalistów, dzięki którym przygotujesz stopy swoich pacjentów do lata, edukując ich przy tym i szerząc wiedzę na temat podologii.
1. NIE dla tarek i pumeksów
Ze względu na wysokie temperatury, latem lepiej jest postawić na minimalizm kosmetyczny. Z tego względu warto pomóc pacjentom w wyborze odpowiedniego kremu do codziennej pielęgnacji i co najważniejsze, wytłumaczyć dlaczego nie warto używać tarek czy pumeksów. Należy zaznaczyć, że skóra na stopach nigdy nie będzie tak gładka, jak np. na twarzy. W końcu stopy noszą nasze ciało, przez całe życie. Jeżeli pacjent zacznie na własną rękę usuwać suchą lub zrogowaciałą skórę, problem będzie narastał szybciej i intensywniej. Skóra zacznie bronić się przed czynnikami zewnętrznymi, tym samym wytwarzając coraz więcej zrogowaceń.W tym momencie warto postawić na edukację pacjentów – w żadnym wypadku nie należy usuwać samodzielnie zrogowaceń za pomocą żyletki, pilnika, tarki czy pumeksu. Nasi specjaliści mówią zdecydowane NIE dla tarek i pumeksów. Zamiast tego warto postawić na peelingi dedykowane skórze stóp.
2. Profesjonalny pedicure specjalistyczny w gabinecie podologicznym
Punkt ten bezpośrednio łączy się z poprzednim. Najlepszym sposobem, by utrzymać skórę skłonną do zrogowaceń w dobrej kondycji, jest regularna wizyta u specjalisty ds. podologii. Szczególnie warto zwrócić uwagę na PZP czyli Podstawowy zabieg podologiczny. Czym jest ta usługa? Kompleksową pielęgnacją stóp, która składa się ze skrócenia płytki paznokciowej, opracowania wałów okołopaznokciowych, podeszwy stóp i pomocy w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji domowej. Podczas wykonywania tego zabiegu, specjalista profesjonalnie zajmie się stopami, w tym zrogowaceniami i suchymi piętami. Podolog korzysta z najwyższej jakości narzędzi i sprzętów podologicznych, dzięki czemu stopy będą zdrowe i wypielęgnowane.
3. Nawilżenie podstawą pielęgnacji domowej.
Wybór odpowiedniego, nawilżającego kremu do codziennej pielęgnacji stóp może być dla pacjenta bardzo trudne. Zadaniem specjalisty jest więc pomoc w dopasowaniu preparatu przeznaczonego do potrzeb skóry pacjenta. Dodatkowo latem, ze względu na wysokie temperatury, wyjazdy, czynniki zewnętrzne i odkryte buty, pielęgnacja może być dla wielu pacjentów tylko przykrym obowiązkiem, a nie chwilą relaksu. W takiej sytuacji warto postawić na lekkie, szybko wchłaniające się konsystencje, które będą komfortowe w używaniu. Nasza specjalistka ds. podologii – mgr Klaudia Kołatek, do tej roli szczególnie poleca kremy z serii peclavus®PODOcare – nagietkowy oraz z ekstraktem z pestek granatu. Kremy te cechują się lekką konsystencją oraz silnymi właściwościami nawilżającymi. Składniki pielęgnujące w tych kremach, to m.in. olej z krokosza, olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe, betaina, gliceryna, witamina E, ekstrakt z pestek granatu. Są to idealne kompozycje składników nawilżających, odżywczych oraz okluzyjnych, dzięki czemu kremy dogłębnie nawilżają skórę.
4. Lakiery do paznokci bez kontrowersyjnych składników
Punkt ten jest kierowany szczególnie do pań. Latem, kiedy częściej odsłaniamy stopy, nosimy odkryte buty, chętniej sięgamy również po lakiery do paznokci. Nasi specjaliści ds. podologii do tej roli szczególnie polecają lakiery RENATUR by RUCK®. Seria tych kosmetyków powstała w zgodzie z naturą, z dbałością o środowisko i komfort używania. Produkty RENATUR by RUCK® są wegańskie, nie zawierają kontrowersyjnych rozpuszczalników, które mogą obciążać płytkę paznokcia, a dodatkowo lakiery te mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, a nawet dzieci od 6 roku życia. Warto również zwrócić uwagę na trwałość tych kosmetyków, czyli od 4 do 7 dni.
5. Ciesz się pięknymi, zadbanymi i zdrowymi stopami nie tylko latem
Jako podolog, szerzący wiedzę na temat pielęgnacji stóp, edukujesz swoich pacjentów i przekazujesz im potrzebne informacje. Punkt ten jest więc podsumowaniem wszystkich innych naszych wskazówek. Pielęgnację stóp warto jest dostosowywać do aktualnych potrzeb skóry, które mogą się zmieniać na przestrzeni czasu. Raz skóra może potrzebować delikatnego nawilżenia, a kiedy indziej dogłębnego odżywienia i natłuszczenia lub działania mikrozłuszczającego. Dzięki edukacji pacjentów, ich wiedza na temat pielęgnacji będzie rosnąć, co przełoży się na stan i zdrowie ich stóp.