Grzybica paznokci czyli test cierpliwości

Jako specjalista podologii dajesz z siebie wszystko, żeby Twoi pacjenci cieszyli się szybkim powrotem do zdrowia. Istnieje całkiem sporo metod leczenia grzybicy, począwszy od systematycznego oczyszczania / usuwania zainfekowanych miejsc, po stosowanie specjalistycznych tynktur np. peclavus PODOmed AntiMyx, włączanie do domowej terapii sztyftu z przenikającym przez naturalną płytkę preparatem, który dociera aż do macierzy, oraz naświetlanie paznokci za pomocą fotodynamicznego światła LED pochodzącego z lampy PACT® MED.

Mimo iż uświadamiasz swoich pacjentów o powadze tej choroby, dajesz im wiele cennych wskazówek o postępowaniu w domu i o kolejnych wizytach w gabinecie, u niektórych pacjentów terapia nie przynosi sukcesu. Zastanawiasz się, co robisz nie tak albo czy stosowany preparat w ogóle działa.

Na brak sukcesu ma wpływ wiele czynników, m.in.:

  • aktualny stan zdrowia pacjenta, a także jego stan zdrowia w czasie trwania terapii,
  • przyjmowane leki,
  • wiek młody lub starszy,
  • czy pacjent jest w tzw. grupie ryzyka np. diabetykiem,
  • czy lubi podjadać słodycze, czy jest palaczem,
  • w jakich warunkach przebywa, pracuje pacjent,
  • jakie nosi obuwie – ciasne, przewiewne, z naturalnej skóry,
  • czy Twój pacjent nosi bawełniane skarpetki czy syntetyczne,
  • czy uprawia sport zespołowy i korzysta z wspólnych niedezynfekowanych pryszniców,
  • używanie osobistych ręczników jest wręcz wskazane,
  • zainfekowane obuwie po rozpoczęciu terapii powinno być wymienione na nowe, a nowe obuwie dodatkowo powinno być regularnie dezynfekowane metodą ozonową lub specjalnym preparatem w sprayu,

Jeśli pozyskasz wiarygodność swojego pacjenta co do stosowania się do Twoich zaleceń oraz chęć do współpracy w ramach wspólnie uzgodnionej terapii, a mimo tego z grzybicą trudno wygrać, to możesz jeszcze zmienić terapię na inną.
Dokładnie oczyszczasz paznokieć od grzyba i stosujesz np. jeden z wyżej wymienionych preparatów przez pół roku, lecz nie widzisz postępu, to zmień preparat na inny np. peclavus PODOmed Spirulina Lotion, albo zastosuj system PACT® MED.
Stosując ten system warto podkreślić, że regularne stosowanie maści UREA 40 pod okluzję ma duże znaczenie. Aby maść mogła się dobrze wchłonąć i zmiękczyć chory paznokieć, przygotować go pod naświetlanie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest użyć dobrze rozciągający się kaptur z serii RUCK smartgel, który nie wypuści maści na zewnątrz, i pozwoli maści całkowicie się wchłonąć i zmiękczyć paznokieć. Ma to duże znaczenie jeśli chodzi o powodzenie tej terapii. Smarowanie paznokci maścią i wmasowanie jej aż do wchłonięcia się do płytki zabiera sporo czasu pacjentom co może doprowadzić do utraty cierpliwości i do wybiórczego stosowania się do zaleceń specjalisty. Okluzję z maści założonej pod wspomniany smartgelowy kaptur można bez problemu nosić w obuwiu pod skarpetką przez cały dzień, po czym podczas wieczornej higieny pacjent zdejmuje kaptur, czyści pod letnią wodą, a kolejnego dnia znowu go zakłada.

Terapia przeciw grzybicy paznokci trwa zwykle dopóki nie odrośnie cały nowy paznokieć. W zależności od tempa wzrostu może to być nawet rok lub nieco więcej. Pacjent nie powinien się tym zrażać, bo chyba wie jak długo „hodował” grzybicę zanim przyszedł do podologa.

Jako specjalista podologii nigdy się nie poddawaj. Niejedna walka z uporczywą grzybicą kosztuje Ciebie i Twojego pacjenta wiele czasu i samozaparcia. To prawdziwy test na cierpliwość, który tak czy inaczej na końcu terapii powinien dać zadowolenie dla obu stron.
Pamiętaj też, że współpraca z dermatologiem, który dodatkowo może wdrożyć doustne leki może przynieść dobry i szybszy rezultat w uporczywej terapii.

Zapraszamy jeszcze do obejrzenia filmu wideo znajdującego się w artykule pt. Nie trujący, ale niejadalny – grzyb paznokci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *