Po czym poznaje się dobrego podologa?

Pomyśl chwilę i zdecyduj która z poniższych odpowiedzi jest właściwa?

  1. po sposobie rozmowy z pacjentem
  2. po wygładzonej skórze na piętach jego pacjenta
  3. po ilości dyplomów i certyfikatów
  4. po prawidłowo obciętych paznokciach jego pacjenta
  5. po sprzęcie jakiego używa
  6. po wale paznokciowym jego pacjenta
  7. po ilości zabiegów jakie wykonuje
  8. po umiejętności wykonywania rekonstrukcji i protetyki paznokci stóp
  9. po ilości znajomych na Facebooku

Prawie wszystkie wymienione wyżej rzeczy są bardzo ważne, ale według najbardziej doświadczonych specjalistów podologii tylko jedna z nich jest najważniejsza.

Gdyby chodziło o sposób rozmowy z pacjentem to można powiedzieć, że takie cechy jak grzeczność, opanowanie, uprzejmość, umiejętność przekazywania poleceń i wskazówek zarówno dzieciom jak i osobom starszym mają znaczący wpływ na odniesienie sukcesu w kontakcie z pacjentem.
Wszystkie te cechy są bardzo ważne, ale nie są one najważniejszym czynnikiem do mianowania specjalisty jako dobrego podologa.

Ilość dyplomów i certyfikatów widniejących na ścianach gabinetu wskazuje na prestiż i uznanie wśród klientów / pacjentów oraz współpracowników. To bardzo ważne.
Zdobyta wiedza poświadczona certyfikatem lub dyplomem zasługuje na uwagę i szacunek. Nie jest jednak miarą fachowości i nie świadczy ona o tym, że właściciel certyfikatów i dyplomów to na pewno dobry podolog.

Po sprzęcie jakiego używa do zabiegów.
Profesjonalny sprzęt w gabinecie podologicznycm odgrywa niebagatelną rolę. Przyczynia się do wykonania zabiegu w sposób właściwy, szybki i bezbolesny. Podnosi komfort pracy samego podologa oraz wygodę dla jego pacjentów.
Używanie najwyższej jakości narzędzi, frezarek, foteli wcale nie musi kwalifikować podologa do grupy dobrych podologów.

Po ilości zabiegów jakie wykonuje.
Jeśli do gabinetu podologicznego zgłasza się wiele osób chcących skorzystać z usługi albo zabiegu to oznacza, że w gabinecie jest ruch i zainteresowanie. Może też oznaczać, że w danym rejonie działalności istnieje wielka potrzeba na usługi i zabiegi podologiczne. Może być również wynikiem braku konkurencji w danym mieście gdzie jest np.  tylko jeden gabinet oferujący zabiegi na stopach.
Duża ilość wykonywanych zabiegów nie oznacza, że w takim gabinecie pracuje dobry podolog.

Po ilości znajomych na Facebooku.
Dobrze mieć dużo znajomych na Facebooku, bo to bardzo popularna metoda komunikacji. Na Facebooku przekazuje się również informacje i ogłoszenia dla swoich znajomych klientów.
Poznaje się wielu znajomych, czyta ciekawostki podologiczne i wymienia się doświadczenia zawodowe. Aktywny udział na wszelakich forach dyskusyjnych jest czymś bardzo pozytywnym ponieważ służy rozpowszechnianiu podologii.
Zdobywanie uznania i znajomości poprzez wzmożoną aktywność w dyskusjach oraz ilość znajomych na Facebooku w żaden sposób nie podwyższa rangi podologa ani tym bardziej nie plasuje go na pozycji dobrego podologa.

Po wygładzonej skórze na piętach jego pacjenta.
Gładka skóra na piętach to coś co klienci bardzo sobie cenią. Pedicure specjalistyczny zrobiony przez specjalistę podologa jest bardzo ceniony wśród pacjentów z pękającymi pietami albo z grubą, zrogowaciałą skórą. Uwolnione podeszwy stóp od modzeli czy odcisków albo brodawek, to nierzadko duże wyzwanie dla samego podologa.
Mimo, iż doprowadzenie skóry na stopach do ładu po wymienionych wyżej stanach chorobowych wymaga stosownej wiedzy, umiejętności władania wieloma narzędziami i drogim sprzętem, to czynności te nie kwalifikują do nominacji na dobrego podologa.

Miano dobrego podologa nie uzyska także specjalista, który zna się na prawidłowym obcinaniu paznokci stóp.
Obcinanie paznokci dystroficznych, wkręcających się, grubych, cienkich i łamliwych wcale nie jest tak prostą sprawą jaką mogłoby się niektórym wydawać. Do obcinania paznokci stóp nierzadko trzeba używać specjalistycznych cążek i frezów podologicznych. Wiedza posiadana w tym kierunku ma bezpośredni wpływ na jakość tej usługi oraz na normalne poruszanie się pacjenta w swoim obuwiu po wykonanym zabiegu.

Wykonywanie rekonstrukcji, a nawet protetyki paznokci stóp jest wielkim wyzwaniem dla niejednego podologa.
Dokładność i precyzja wykonania protezy płytki paznokciowej to wielki kunszt. Efekt tej pracy doceniany jest przede wszystkim przez pacjentów z ubytkami paznokci. W tej jakże trudnej technice muszą być zachowane wszystkie uwarunkowania dotyczące przygotowania paznokcia, łożyska, wału paznokciowego.
Posiadanie umiejętności związanych z rekonstrukcją i protetyką paznokci stóp kwalifikuje specjalistę do postawienia go na najwyższym stopniu w podologii.
Mimo tego według wielu zawodowych guru podologii umiejętności te nie dają jeszcze upoważnienia do zakwalifikowania go jako dobrego podologa.

Dobrego podologa poznaje się po wale paznokciowym jego pacjentów.
Zdrowy, wyczyszczony, o prawidłowym kształcie wał paznokciowy to wizytówka wielkiego profesjonalizmu podologa – tak twierdzą wybitni i najbardziej znani ludzie związani z podologią.
Dlaczego?

Podczas pracy dłutem podologicznym – palec mężczyzny.

Wał paznokciowy to szczególne miejsce na stopach.
W obrębie wału paznokciowego najczęściej dochodzi do nieprawidłowości związanych z chodzeniem. Zalicza się tu przede wszystkim wkręcające i wrastające paznokcie oraz stany zapalne spowodowane tymi dolegliwościami, deformacje i odciski.
Prowadzenie prawidłowych, nie agresywnych terapii podologicznych związanych z korekcją paznokci a tym samym z zakładaniem klamer ortonyksyjnych wymaga wcześniej przeprowadzonych, bardzo dokładnych czynności związanych z oczyszczeniem wału i naturalnej płytki paznokcia.

Oczyszczone wały paznokciowe – palec kobiety.

Mocny i zdrowy wał paznokciowy uwolniony od zrogowaceń i bakterio-chłonnych szczelin podpaznokciowych to w efekcie ładne
i prawidłowo rosnące paznokcie.

Aby zadbać o taki stan rzeczy podolog wykonuje bardzo precyzyjne czynności. Używa do tego specjalistycznych dłut, sondy, frezów, tamponad, specjalistycznych tynkturkremów, mas żelowychklamer ortonyksyjnych. Idealna wręcz obróbka wałów paznokciowych konieczna jest w technikach rekonstrukcji i protetyki paznokci.

Tak więc wizytówką podologa i obrazem jego umiejętności jest wał paznokciowy.
Pokaż mi wał paznokciowy twojego pacjenta a powiem ci czy jesteś dobrym podologiem – chce się powiedzieć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *