JAK CIĘ WIDZĄ, TAK CIĘ PISZĄ – PIERWSZE WRAŻENIE KLIENTA

 „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”

Przysłowie, które jako jedne z nielicznych od wieków przetrwało po dzień dzisiejszy sprawdza się w stu procentach. Oznacza to, że ludzie oceniają po wyglądzie, estetyce i stylu przedmioty, budowle, samych siebie, a także pomieszczenia, w których się znajdują. Przysłowie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” znajduje zastosowanie w restauracjach, w sklepach, wszędzie tam, gdzie sięga ludzki wzrok. Przysłowie to w sposób szczególny stosowane jest w gabinetach kosmetycznych i podologicznych, do których pokrótce chcemy się odnieść.

Skupiając się na kosmetyce i podologii, gabinety te mają dziś ogromne możliwości np. wyboru stylu mebli do poczekalni, doboru ciekawego wystroju wnętrza w salonie pielęgnacji dłoni, twarzy, ciała, stóp – dla każdego z osobna.  
Aby działalność kosmetyczna, podologiczna była już na pierwszy rzut oka dobrze odbierana przez klientów muszą być zachowane tzw. reguły „dobrego smaku”. Wiadomo, że każdy ma własny gust i upodobanie, ale zastanówmy się, czy faktycznie lubimy wchodzić do małego, zatłoczonego meblami pomieszczenia, albo czy na ścianie w poczekalni koniecznie chcemy oglądać dziesiątki reklam, napisów i różnorakich informacji?

Czy i jaka powinna być reklama w gabinecie?

Tak, bez dobrej reklamy nie ma ruchu w interesie. Reklama w gabinecie musi być koniecznie związana z kierunkiem działalności, rodzajem wykonywanych usług czy kosmetykami, które stosowane są podczas zabiegów. Reklamy są informacją dla klienta i obiektem spędzenia czasu podczas oczekiwania na wejście po umówiony zabieg.
Reklama w gabinecie powinna być starannie dobrana. Najważniejsze, żeby nie zakrywała połowy ścian, a raczej była wkomponowana w styl całego gabinetu.


Do wnętrza gabinetu nadają się zarówno mniejsze plakaty oprawione w ładne ramki albo w antyramy jak i wielkopowierzchniowe obrazy, albo fototapety związane z prowadzoną działalnością. Duże formaty zawsze przyciągają oko klienta i kojarzą się z czymś niezwykłym, niecodziennym. Tym bardziej gdy na ścianie wisi obraz, którego nie można nigdzie indziej zobaczyć, w dodatku jest on ciekawy i inspirujący. Wystarczy czasami użyć całkiem niewiele światła by taki obraz odpowiednio wyeksponować.   

Jeśli nie ma się do dyspozycji tematycznych obrazów albo plakatów to wnętrza gabinetów można zdobić również światłem ledowym, które w zależności od barwy może sprawić, że pobyt klienta będzie miły i/lub relaksujący.

Do poczekalni mogą być wstawione stojaki, konsole z ulotkami i szklane witryny z proponowanymi kosmetykami.
Ulotki informują klienta o ofercie, o stosowanych zabiegach – terapiach, właściwościach kosmetyków albo zawierają praktyczne porady, które klient sam może stosować w domu.

Gabloty pokazujące ładnie wyeksponowane kosmetyki przyciągają wzrok i ciekawość klientów. Za szklaną szybą powinny znajdować się kosmetyki profesjonalne dostępne tylko w gabinetach kosmetycznych lub podologicznych. Kosmetyki służą nie tylko profesjonalnym zabiegom, lecz są też dodatkowym (może niewielkim) źródłem dochodu w gabinecie. Warunkiem sukcesu związanego z ich odsprzedażą jest to, by w gablocie nie znajdowały się kosmetyki dostępne w marketach, aptekach czy innych ogólnodostępnych sieciach handlowych.
Najładniej prezentują się kosmetyki należące do konkretnej serii. Producenci dobierają linie kosmetyków pod kątem ich właściwości. Ponadto prezentują je w ładnych, często ekskluzywnych opakowaniach wzbudzając ciekawość i zainteresowanie klientów.

Czego lepiej unikać?

Wymieszane serie, kosmetyki w różnych opakowaniach, nie posegregowane, zamiast zainteresować klienta, będą wprowadzały nieład i dezinformacje.
Warto zastanowić się nad wyborem jednej, lub co najwyżej dwiema markami produktów, które proponowane są klientom do odsprzedaży. Najlepiej jak kosmetyki te są używane podczas zabiegów.

  Do gabinetów kosmetycznych pasują również kwiaty.

Kosmetyka coraz częściej kojarzy się z naturą, autentycznym zapachem i naturalnym wyglądem. Klienci coraz częściej szukają natury i to pod każdym względem. Po prostu lubią do niej powracać. W środowisku naturalnym jest przecież wszystko, co człowiekowi potrzebne. Warto o tym pomyśleć.
Poznaj kosmetyki prawdziwie naturalne

Co jeszcze wpływa na pozytywny wizerunek gabinetu w oczach klienta?

Z pewnością warto pomyśleć o próbkach kosmetyków dla klienta. O założeniu karty stałego klienta, o broszurach i ulotkach informacyjnych. Nie bez znaczenia jest dbanie o czystość w gabinecie, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi. Życzenia okazjonalne i ten codzienny, przyjazny uśmiech dla klienta.

Zrobić na kliencie dobre wrażenie to nie lada sztuka. Wiadomo, że wygląd gabinetu to zaledwie pierwszy krok do sukcesu. Ten najważniejszy jak wszystkim wiadomo, tkwi w umiejętnościach specjalisty. Wiedza, fachowość, odpowiedni sprzęt i profesjonalne kosmetyki są kolejnymi warunkami do spełnienia by odnieść sukces.
Łącząc wszystko w jedno, daje nam gwarancję utrzymania miejsc pracy i zadowolenie klientów.

Klient musi więc widzieć ładny, zadbany gabinet, miłą obsługę, oraz specjalistów profesjonalnie wykonujących zabiegi.

Zadowoleni klienci w myśl przysłowia „jak Cię widzą, tak Cię piszą” będą opisywać swoje wrażenia wśród swoich znajomych i w pracy. Oni będą reklamować gabinet, w którym dobrze się czują i z którego wyszli zadowoleni. Są najlepszą reklamą, jaką można sobie tylko wyobrazić.

Przeczytaj jeszcze artykuły o podobnej tematyce:
JAK POZYSKAĆ PACJENTÓW DO GABINETU PODOLOGICZNEGO?

One thought on “JAK CIĘ WIDZĄ, TAK CIĘ PISZĄ – PIERWSZE WRAŻENIE KLIENTA

  1. Bardzo przydatny i ciekawy artykuł.
    Trafiłam na tą stronę przypadkowo i nie umiem się od niej oderwać. Każdy artykuł dostarcza mi niezbędnej wiedzy potrzebnej w pracy.
    Dziękuję autorom za świetną robotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *