Najczęstsze urazy stóp podczas wakacji

Lato bezsprzecznie wiąże się z częstszymi wyjazdami pacjentów i ich długo wyczekiwanymi urlopami. Piesze wędrówki, kąpiele w morzu i basenie czy spędzanie czasu na plaży. Te wszystkie aktywności mogą niestety wiązać się z nieprzyjemnymi urazami i przypadłościami, takimi jak zarażenie grzybicą czy brodawkami, o czym opowiemy więcej w dalszej części tekstu. Podczas wakacji warto więc edukować swoich pacjentów i przypominać im, by pamiętali o swoich stopach, o odpowiedniej pielęgnacji oraz przeciwdziałaniu ewentualnym infekcjom czy urazom.

Zacznijmy od przygotowań

Każdy pacjent powinien wiedzieć, że przed wyjazdem warto umówić się do specjalisty ds. podologii na wykonanie PZP, czyli podstawowego zabiegu podologicznego. Podczas wizyty warto wytłumaczyć pacjentowi, na czym taki zabieg polega – podolog sprawdza ogólny stan stóp, skraca płytkę paznokcia, opracowuje podeszwę i wały paznokciowe. Jeśli występują modzele czy inne hiperkeratozy, zostaną one również profesjonalnie usunięte. Dzięki temu stopy pacjenta będą idealnie przygotowane do urlopu! W okresie letnim widoczna jest tendencja do stosowania skarpetek złuszczających. Pacjenci chcący uzyskać natychmiastowy efekt decydują się na ten krok. Należy przypominać pacjentom, że niestety, takie produkty często przynoszą więcej szkód, niż pożytku. Warto wytłumaczyć im na jakiej zasadzie takie produkty działają – kwasy lub wysokie stężenie mocznika, które znajdują się w składach skarpetek złuszczających działają nie tylko na podeszwę czy pięty, ale również na przestrzenie międzypalcowe oraz wierzchnią część stopy. Są one bardziej wrażliwe i nie potrzebują takiego złuszczania. Pojawiają się wtedy trudne do zagojenia podrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet poparzenia.
Nasi specjaliści zdecydowanie odradzają swoim pacjentom stosowanie nie tylko skarpetek złuszczających, ale również wszelkiego rodzaju tarek czy pumeksów. Dużo lepszym wyborem w codziennej pielęgnacji stóp pacjentów będzie peeling ziarnisty przeznaczony do pielęgnacji stóp, np. peclavus® PODOcare Peeling do stóp z granatem. W składzie tego produktu znajduje się glinka wulkaniczna, która delikatnie, lecz skutecznie usuwa martwy naskórek. Dodatkowo w połączeniu z odbudowującym ekstraktem z pestek granatu, produkt ten zmiękcza i wygładza stopy.

W jaki sposób używać peelingu do stóp?

Pacjenci mogą uważać, że peeling jest kosmetykiem trudnym do stosowania. Warto więc wytłumaczyć im jak go używać – należy dokładnie wymyć stopy, a następnie na zwilżoną skórę zaaplikować trochę produktu. Wmasowywać okrężnymi ruchami. W miejscach zrogowaceń można zwiększyć intensywność nacisku. Na końcu zmyć dokładnie wodą i osuszyć skórę.

Prawidłowo dobrane obuwie to podstawa

Kolejnym aspektem jest prawidłowo dobrane obuwie. Pacjenci często zabierają ze sobą nowe buty, specjalnie zakupione na długo wyczekiwany urlop. Warto więc im uświadomić, że przez takie działania mogą łatwo nabawić się bolesnych otarć, odcisków czy nawet odparzeń. Skutki takie przynosi nie tylko źle dobrane obuwie, ale również te słabej jakości, ze sztucznych materiałów. Dobrze jest zwrócić pacjentowi uwagę, by podczas zakupów zwrócił uwagę na materiały, z których wykonane jest obuwie. Latem świetnie sprawdzą się np. bawełniane trampki lub espadryle, a także lniane tenisówki czy sandały z naturalnej skóry. Warto więc edukować swoich pacjentów na temat obuwia, a w razie potrzeby współpracować z fizjoterapeutą.
Wskazówka: nasi specjaliści polecają swoim pacjentom, by podczas pieszych wycieczek zawsze mieli przy sobie peclavus® PODOcare Ochronny sztyft z łojem jelenia. Produkt ten idealnie zapobiega tworzeniu się pęcherzy, podrażnień i zrogowaceń.

Grzybica stóp oraz keratoliza dziobata
Nadpotliwość połączona z nieodpowiednio dobranym obuwiem również będzie sprawiać wielu pacjentom większe problemy podczas wakacji. Na ten temat również dobrze jest postawić na edukację, ponieważ pocenie się jest zjawiskiem naturalnym i potrzebnym. Jego głównym zadaniem jest regulowanie temperatury ciała – chroni je przed przegrzaniem. Pot, który znajduje się na skórze odparowuje, dzięki czemu obniża tym samym temperaturę ciała. Dodatkowo sam proces pomaga w usuwaniu zbędnych substancji z organizmu. Należy zaznaczyć, że sam pot jest bezzapachowy, a za jego nieprzyjemny zapach odpowiadają bakterie, żyjące na naszym ciele. Na pewno dobrze wiesz, że nadpotliwość wpływa nie tylko na samopoczucie pacjentów czy komfort funkcjonowania, ale również na szereg innych kwestii zdrowotnych. Dobrze jest uświadomić pacjentów, że w wysokich temperaturach, które najczęściej panują podczas wyjazdów wakacyjnych, gruczoły potowe wytwarzają więcej potu. Informacją, która powinna zainteresować Twoich pacjentów jest to, że konsekwencjami nadpotliwości, są różnego rodzaju problemy w obrębie stóp. Skóra staje się miękka, cienka, łuszcząca się, a co za tym idzie – bardziej podatna na czynniki zewnętrzne oraz wrastanie paznokci. Sama wilgoć stwarza również warunki do namnażania się drobnoustrojów. Oznacza to większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się grzybicy czy keratolizy dziobatej. Na szczęście w gabinetach podologicznych oferowane są terapie nadpotliwości. Warto uświadomić pacjentów, że są one dobierane indywidualnie do potrzeb. Jak zapewne wiesz, wśród najskuteczniejszych terapii można wyróżnić m.in. jonoforezę. Może to zaciekawić pacjentów, ponieważ zabieg ten wykorzystuje prąd stały oraz substancje czynne, które podczas zabiegu ulegają rozpadowi na jony. Przy pomocy prądu są one wtłaczane w głębsze warstwy skóry. W wyniku całego procesu, który zachodzi podczas zabiegu, aktywność gruczołów potowych zostaje zmniejszona. Zamiast jonoforezy, możesz zastosować również kompleksową pielęgnację stóp, specjalnie dobraną do potrzeb pacjenta, która opiera się na aplikacji profesjonalnych kremów oraz moczenia stóp w preparatach, wpływających na gruczoły potowe. Nasi specjaliści szczególnie polecają peclavus®PODOcare koncentrat do kąpieli stóp oczyszczająco-dezynfekujący oraz peclavus®PODOcare ziołowa sól do kąpieli stóp z mocznikiem.

Urazy mechaniczne

Urazy mechaniczne u pacjentów zdarzają się nie tylko w domu, ale również podczas wyjazdów. Nasi specjaliści już nie raz mieli styczność z kawałkami jeżowca lub szkłem, które pacjenci przywieźli jako niemiłą pamiątkę wakacyjną. W tym przypadku znów wracamy do aspektu obuwia. Warto przypominać pacjentom, że podczas spacerów po plaży lub aktywności wodnych zdecydowanie dobrze jest sięgnąć po specjalne buty do tego przeznaczone. Ochronią one stopy przed urazami mechanicznymi, które mogą prowadzić do pojawienia się krwiaków podpaznokciowych. Dobrze jest przypominać pacjentom, by w takim przypadku udać się do specjalisty w ciągu najbliższych 24 godzin. Podolog będzie mógł wtedy profesjonalnie odbarczyć paznokieć i usunąć krew spod paznokcia. Bez działania specjalisty, może dojść do oddzielenia paznokcia od łożyska.

Brodawki, grzybica, pałeczka ropy błękitnej

Ważne jest, by przypominać pacjentom, że brak obuwia w miejscach publicznych, np. baseny czy łazienki hotelowe, zwiększa ryzyko zarażenia się różnymi dolegliwościami w obrębie stóp czy paznokci. Jeśli dodatkowo zostanie zaniedbana higiena i wystąpi wilgotne środowisko – są to idealne warunki, które ułatwią rozwój wielu nieprzyjemnych przypadłości. Mowa tu o takich dolegliwościach jak brodawki, grzybica, a nawet bakteria, która nosi nazwę pseudomonas aeruginosa czyli pałeczka ropy błękitnej. Zaznaczamy, że bakteria ta lubi wilgotne środowisko, a puste przestrzenie pod paznokciem (w przypadku onycholizy) lub wewnętrznej jej struktury (w przypadku wrastających lub wkręcających się paznokci) ułatwiają gromadzenie się wilgoci. Takie warunki są wręcz idealne do rozwoju bakterii np. pałeczki ropy błękitnej lub grzybów. Miejsca publiczne są siedliskiem różnego rodzaju patogenów, jednak szczególnie warto zwrócić uwagę pacjentów na baseny i sauny, ponieważ właśnie w tych miejscach nawarstwiają się różne czynniki, czyli brak obuwia, większe ryzyko kontaktu z nosicielem oraz wilgotne środowisko. W okresie wakacyjnym oraz powakacyjnym do gabinetów podologicznych zgłasza się większa ilość osób zarówno z grzybicą paznokci oraz skóry, jak i z brodawkami. Z tego też względu edukacja swoich pacjentów podczas wizyt jest tak ważna!

Zarażenie się pałeczką ropy błękitnej – efekty przed i po
Za grzybicę odpowiadają grzyby chorobotwórcze, dermatofity oraz grzyby pleśniowe, a zakażenie może objąć zarówno skórę stóp, jak i paznokcie. Brodawki wirusowe wywołane są przez zakażenie wirusem HPV. Pacjent powinien zostać uświadomiony, że nieleczona brodawka może przenosić się na inne obszary stopy, rozprzestrzeniać się i wnikać w głąb skóry. Im dłużej pacjent zwleka z wizytą u specjalisty i rozpoczęciem terapii, tym dłużej będzie ona trwać. Patogeny odpowiedzialne za wymienione infekcje bardzo łatwo przenoszą się z osoby chorej na zdrową. Mało który pacjent wie o tym, że w przypadku grzybicy nie musi dojść do bezpośredniego kontaktu – wystarczy chodzić po tej samej podłodze lub używać wspólnych ręczników lub butów. W miejscu znów wracamy do aspektu obuwia oraz konieczności dbania o higienę, a tym samym do edukacji pacjentów. Podczas wizyt warto wspominać o tym, że we wszystkich miejscach publicznych, szczególnie saunach i basenach, należy unikać chodzenia boso. Można polecić chociaż zwykłe klapki basenowe. Należy zwrócić swoim pacjentom też uwagę na częstszą wymianę ręczników, które mają kontakt np. z leżakami na basenie. Polecamy wspomnieć o dezynfekcji zarówno stóp, jak i obuwia. W wielu miejscach pacjenci mają możliwość korzystania z dezynfekcji, jednak dobrze, by mieli przy sobie swój ulubiony środek do dezynfekcji skóry. Warto też wspomnieć o ryzyku infekcji ran, które mogą powstać podczas urlopowego wypoczynku. W tym przypadku również ważne jest, by pacjent jak najszybciej udał się do najbliższego specjalisty bądź lekarza, który w razie potrzeby może rozpocząć leczenie np. antybiotykami.

Grzybica paznokci – efekty przed i po

Pielęgnacja i higiena stóp podczas wyjazdów

Ostatnim, wartym omówienia aspektem jest kwestia pielęgnacji stóp oraz higieny. Podczas wizyty warto zaproponować pacjentowi miniatuki kosmetyków lub próbki polecanych kremów, by podczas wyjazdu mógł nadal pielęgnować swoje stopy. Wśród wielu pacjentów istnieje przekonanie, że piasek świetnie działa na stopy – i jest to prawda, ponieważ ma wpływ np. na biomechanikę chodu. Nie zapewni on jednak potrzebnego nawilżenia. Codzienna aplikacja ulubionego, nawilżającego kremu przez pacjenta, również podczas urlopu jest bardzo ważna do utrzymania skóry w dobrej kondycji. Warto o tym przypominać. Jakie produkty polecają nasi specjaliści?

  1. peclavus® PODOcare krem do stóp z nagietkiem,
  2. peclavus® PODOcare krem na zmęczone nogi z liści winogron,
  3. peclavus® PODOcare żel chłodzący do stóp z aloesem.

Kwestia higieny stóp powinna być priorytetem każdego. Jak odpowiedzieć na pytanie pacjenta o prawidłową higienę? Podstawą jest mycie pod bieżącą wodą, z kosmetykiem myjącym opartym na delikatnych środkach myjących. Na samym końcu dokładnie osuszyć skórę, szczególnie między palcami. Są to wystarczające dla pacjenta informacje.
Wskazówka: edukacja pacjentów na temat ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo ważna. Szkodliwe promieniowanie UV dociera do całego ciała, a niestety często stopy są zapominane podczas aplikacji kremu z filtrem. By zapobiec przesuszeniom, poparzeniom czy nawet zwiększeniu ryzyka raka skóry, ważne jest regularne stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych, a także reaplikować je w ciągu dnia. Szczególnie po kąpielach w wodzie. Podczas relaksu na plaży, nawet podeszwy stóp są wystawione na promienie słoneczne. Z tego też względu przypominamy wszystkim o tym, by tam również aplikować kremy z filtrem. Zachęcamy do tego również Ciebie i Twoich pacjentów.

Kremy polecane przez naszych specjalistów do pielęgnacji stóp podczas wyjazdów

Warto przypomnieć pacjentom, by po powrocie z urlopu, po jakimś czasie znów umówili się na wizytę, np. na PZP czyli podstawowy zabieg podologiczny. Dlaczego? Ponieważ podczas wizyty możesz dokładnie skontrolować stan ich stóp po powrocie. Pacjent powinien odczekać kilka tygodni do wizyty, ponieważ np. grzybica czy brodawki potrzebują czasu, by dać pierwsze objawy. Jeśli zauważysz podczas tej wizyty jakieś nieprawidłowości, wykonaj badanie podologiczne lub dalsze testy. Przypomnij pacjentom, by nie usuwali niepokojących zmian czy objawów na własną rękę. Takie działanie może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Najlepszą decyzją, jaką może podjąć pacjent, będzie umówienie się do specjalisty na konsultację. Warto jednak przypominać pacjentom, by regularnie kontrolowali stan stóp podczas wizyty w gabinecie podologicznym – nie tylko latem czy ze względu na ważne wydarzenia.

Wakacje są długo wyczekiwanym okresem w roku. W ten beztroski czas należy jednak nadal edukować pacjentów i przypominać im o dbaniu o stopy, które w końcu niosą człowieka przez całe życie. Mówią o zdrowiu i stylu życia. Dbajmy o nie również latem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *