Im wcześniej i dokładniej osoby chore na cukrzycę dowiedzą się, jakie oznaki występują na początku zespołu stopy cukrzycowej, tym skuteczniejsze staje się leczenie.
Jako podolog pokaż swoim pacjentom pierwsze widoczne znaki, a także niewidoczne objawy ich choroby. Zwróć im uwagę, że jeśli pojawią się pierwsze objawy, należy umówić się na badanie lekarskie i profesjonalną pielęgnację stóp.
Widoczne znaki:
- odciski lub rany
- nieprawidłowe ustawienie / deformacje stopy
- zrogowacenia lub grzybica paznokci
Niewidoczne znaki:
- Czy stopa bywa niewrażliwa na ból, ucisk, zimno lub ciepło?
- Czy stopa czuje drętwienie lub mrowienie?
- Czy skóra jest bardzo sucha?
- Czy stopa jest chłodna lub, czy skóra jest bardzo blada?
Zespół stopy cukrzycowej jest częstym powikłaniem cukrzycy i występuje u około 20-30% osób dotkniętych tą chorobą w ciągu ich życia. Termin ten obejmuje wszystkie zmiany patologiczne w obrębie stopy osoby chorej na cukrzycę. Od uszkodzenia łożyska paznokcia po deformacje stopy, aż po owrzodzenia stóp i zgorzele – podsumowując; ponieważ stopy osób chorych na cukrzycę są bardzo wrażliwe. Nawet małe rany mogą się słabo goić, wymagają szczególnej uwagi.
Więcej o tym dlaczego zmiany stóp mogą szybko stać się większym problemem dla osób dotkniętych ZSC, jakie wskazówki dotyczące pielęgnacji stóp możesz udzielić osobom chorym na cukrzycę, oraz jaką rolę odgrywa dezynfekcja ran po wystąpieniu urazów stóp, możesz doczytać w artykule pt. Zespół stopy cukrzycowej – zrozumieć, zapobiegać i leczyć.