Frezarki podologiczne – nie popełniaj tych błędów!

Dziś kolejne porady na temat prawidłowej eksploatacji profesjonalnych frezarek podologicznych. Tym razem zajrzymy do wnętrza pióra frezarki czyli do tzw. rączki. Pokażę jak wyglądają niektóre frezarki, które trafiły do naszego serwisu i poradzę jak uniknąć błędów eksploatacyjnych. Chodzi przecież o pieniądze, ale także o bezpieczeństwo i komfort pracy.

Chociaż serwisant frezarek podologicznych w ogóle nie widzi jak na co dzień pracują operatorzy i operatorki frezarek, to gdy urządzenie trafi do serwisu lub naprawy, serwisant o obsługujących frezarki wie wszystko lub prawie wszystko. A oto konkretne dowody.

Mikrosilnik ze śladami korozji

Zdjęcie nr 1 (powyżej).
Do serwisu frezarkę dostarczono czystą. Zewnętrzne i wewnętrzne części rączki były wyczyszczone – przynajmniej przed wysyłką do serwisu. Po rozłożeniu pióra frezarki RUCK Podolog ONE na trzy główne części widać mikrosilnik połączony z tuleją zaciskającą frezy. Tutaj proszę zwrócić uwagę na mikrosilnik. Widać wyraźne ślady rdzy. Taki obraz świadczy o tym, że użytkownik tej frezarki pracuje techniką na mokro, czyli frezuje wilgotną skórę. Wilgotny zarazem cięższy pył nie wpada do filtra tak szybko jak lekki i suchy mikropył, tylko osiada po drodze np. na obudowie mikrosilnika.
Z kolei biały pył na obudowie tulei zaciskowej mówi o tym, że użytkownik nie czyści swojej frezarki codziennie, tylko raczej sporadycznie. Stąd widoczna rdza m.in. na mikrosilniku.

Dlaczego należy czyścić rączkę frezarki?

Przypominam, że frezarki z pochłaniaczami pyłu są przeznaczone do pochłaniania suchego pyłu.

Wilgotny pył wewnątrz pióra frezarki

Na powyższym zdjęciu widać cały arsenał bakterii, grzybów i pewnie wszystkiego co znajduje się na chorej skórze i paznokciach stóp. Niedbałość o swój sprzęt prowadzi nie tylko do nieprzyjemnie zanieczyszczonego powietrza w gabinecie zabiegowym, ale przede wszystkim do przegrzewania się mikrosilnika co w nieco dłuższym okresie czasu skutkuje jego wymianą na nowy.

Pył na mikrosilniku Różowy pył po akrylu

Dwa sąsiadujące zdjęcia (powyżej).
Obie frezarki wykorzystują stylistki paznokci. Świadczy o tym przede wszystkim różowy pył widoczny na zanieczyszczonych mikrosilnikach oraz na wlocie do węża ssącego. Na zlepionych pyłem ludzkich włosach można zauważyć dużą ilość zbitego (mniejsze i większe grudki) pyłu. To znak, że obie frezarki bardzo rzadko były czyszczone. Mikrosilnik doprowadzony do takiego stanu jak na zdjęciach nie miał właściwego chłodzenia przepływającym powietrzem w tunelu rączki, tym samym rozgrzewał całe pióro frezarki i nie pochłaniał wystarczającej ilości pyłu. Na płytce elektronicznej znajdującej się pod mikrosilnikiem widać bardzo dużo pyłu, który przykrywając ją niekorzystnie wpływa na jej układ elektroniczny.

Pył w tulei zaciskowej 

Pył w rączce frezarki

Na powyższym zdjęciu widać rozłożoną na części tuleję zaciskową frezarki RUCK Podolog Nova3. Zgłoszenie klientki to: frezy wchodzą zbyt luźno, zaciski nie trzymają frezu, słychać świst podczas pracy frezarki, przerywane obroty frezu.
Do ww. problemów najczęściej dochodzi na skutek:

  • nieprawidłowego czyszczenia (odpylenia) pióra frezarki pod aluminiową osłoną mikrosilnika,
  • brak zabezpieczenia otworu u wejścia frezu do tulei zaciskającej frez,
  • używanie niemiarowych frezów lub używanie frezów słabej jakości, lub wielokrotne używanie tych samych nośników kapturków ściernych (tutaj ma znaczenie technika pracy – np. nacisk frezu na skórę, ilość obrotów),
  • praca wysuniętym frezem czyli nie wciskanie frezu do oporu w tulei zaciskowej.

Proszę zwrócić uwagę na dwa kolory pyłu – jasny i ciemny. Jasny pył, którego jest o wiele mniej niż ciemnego, to mikro pył pochodzący z frezowania skóry i paznokci. Ten jasny mikropyłek (niewidoczny dla człowieka gołym okiem) zazwyczaj wciska się podczas frezowania pod obracający się aluminiowy kaptur. Hamowania obrotów frezu można uniknąć przez właściwe czyszczenie tego miejsca oraz ustawienie wyższej siły ssania powietrza z suchym pyłem. Także zbyt pełny filtr z pochłoniętym pyłem częściowo hamuje przepływ powietrza i siłę jego ciągu.

Ciemny pył, którego jest dużo (na powyższym zdjęciu) pochodzi od tarcia metalu o metal czyli tarcia trzpienia frezu (najczęściej nośników kapturków ściernych) z magazynkiem chwytającym / zaciskającym frezy.
O ile zapylenia jasnym pyłem nie można uniknąć, ponieważ prędzej czy później mikro pył i tak się tam kiedyś dostanie (dotyczy to wszystkich frezarek z pochłaniaczami pyłu bez wyjątku), tak zapylenia ciemnym pyłem można znacznie ograniczyć. Na ograniczenie ciemnego pyłu każdy użytkownik frezarki ma bezpośredni wpływ. W grę wchodzi przede wszystkim jakość frezów i technika pracy frezarką w szczególności nacisk frezu na frezowane miejsce. Zbyt mocny nacisk bardzo niekorzystnie wpływa na eksploatację frezów i frezarek. Błędy te popełniają przede wszystkim pedikiurzystki podczas tzw. pedicure „frezarkowy”. Chcąc usunąć całą zrogowaciałą skórę ze stopy za pomocą frezu często wykorzystują większe rozmiary kapturków ściernych i mocniej dociskają je do skóry, co jest oczywistym błędem! O tak zwanym pedicure frezarkowym, który jak opisany wyżej dla mnie po prostu nie istnieje i jest zwykłą pomyłką, będzie okazja jeszcze napisać więcej niż parę słów.

Zdemontowany mikrosilnik frezarki Uszkodzony łącznik mikrosilnika

Kolejne dwa zdjęcia (powyżej).
Uszkodzony łącznik napędu przy mikrosilniku to znak niepoprawnie założonej kompletnej tulei zaciskowej (to zdarza się bardzo rzadko). Może być też wynikiem nie wciśniętego do końca frezu do tulei trzymającej frezy. Zdarza się, że operatorzy / operatorki frezarek mając do dyspozycji zbyt krótkie frezy, próbują pracować na nieco wyciągniętych do przodu frezach. Inni po prostu nie są pewni czy frez może być wciskany do samego końca lub obawiają się użyć nieco większej siły by frez trafił na swoje miejsce. Proszę pamiętać o tym, że:

Frez zawsze musi być wciśnięty do samego końca!

Patrz instrukcja obsługi frezarki.
Jeśli frez nie jest prawidłowo wciśnięty do tulei zaciskowej, tym samym jest on wysunięty, to najprościej ujmując krzywi się oś trzpienia frezu. To z kolei doprowadza do nadmiernego ścierania się magazynka zaciskowego i wtedy powstaje ciemny pył zapylający łożyska. Ścieranie się metali powoduje nie tylko zmniejszenie się frezu, ale także powiększenia się części ściskającej frez. A więc jeśli jeden z frezów jest chociaż minimalnie starty lub niemiarowy (cieńszy) to poprzez wzajemne wewnętrzne tarcie zużywająca się tuleja zaciskowa staje się minimalnie większa, tym samym szybciej ściera ona trzpień kolejnego frezu. Między innymi tak właśnie powstaje problem luźnych frezów.
Frezy podczas pracy osiągają zawrotną prędkość. Ustawienie przykładowo 8 tys. obrotów dla frezu np. z kapturkiem ściernym oznacza, że frez ten obraca się w ciągu jednej sekundy aż 133 razy wokół swojej osi! To ogromna siła, i ma ona wpływ na bezpieczeństwo pracy specjalisty i jego pacjenta. Praca z wysuniętym frezem przy większych obrotach może doprowadzić do

    • całkowitego wysunięcia i do wypadnięcia frezu z ogromną prędkością na zewnątrz,
    • do drgań pióra frezarki. Może to spowodować odkręcenie się tulei zaciskowej od mikrosilnika uszkadzając w pierwszej kolejności łącznik napędowy, a następnie mikrosilnik.

Efekt pracy z wysuniętym frezem widać na zdjęciu powyżej. Siła obrotów doprowadziła nawet do wywinięcia się zabezpieczenia łączącego tuleję z mikrosilnikiem. Praca z wysuniętym frezem może więc doprowadzić do uszkodzenia frezarki a w konsekwencji tego również do utraty gwarancji na sprzęt.

Producent powierza Ci bardzo dobrej jakości urządzenie. Razem z nim dostarcza instrukcję obsługi w j. polskim. Przeczytaj ją z uwagą choćby była to kolejna frezarka w Twojej karierze zawodowej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zadzwoń lub napisz do nas.

Nie powielaj złych nawyków dotyczących techniki pracy.

      • Czyść swoją frezarkę przynajmniej raz dziennie i wymagaj tego od innych współużytkowników frezarki.
      • Wymieniaj filtr pyłu. Sprawdzaj go przynajmniej raz w tygodniu. W frezarkach RUCK potrzebujesz zaledwie jedną minutę na wymianę filtra pyłu.
      • Używaj tylko najwyższej jakości frezów i stosuj do nich właściwe obroty.
      • Koniecznie wkładaj frezy do samego końca. Zobacz na poniższych zdjęciach jak powinien być wciśnięty frez do tulei zaciskowej.
Kapturek ścierny w rączce frezarkiFrez hybrydowy w rączce frezarki

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zrozumieć oczekiwania Twojej frezarki.

Marek Cyrulik
Lady’s Nails Cosmetics.

Więcej ciekawych artykułów o frezarkach:
„Czy wygląd frezarki jest podobny do jej użytkownika?”
„Co robić z wyeksploatowaną tuleją zaciskową frezarki?”
„JAK ZACHOWAć NARZęDZIA I FREZY W IDEALNYM STANIE?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *