KOSMETYKI NATURALNE – BĄDŹMY ŚWIADOMI

W ostatnich latach kosmetyki naturalne przechodzą swój renesans, ich popularność rośnie wraz z biegiem lat. Jest to związane głównie ze wzrostem świadomości ludzi, którzy dbając o zdrowy styl życia i troszcząc się o swoje zdrowie oraz ciało, chcą wybierać produkty na bazie naturalnych surowców, jakie oferuje nam natura. Popyt na kosmetyki naturalne rośnie, a co za tym idzie, firmy produkujące kosmetyki konwencjonalne wykorzystują nazewnictwo, takie jak „naturalny”, „ekologiczny”, „bio” i tym podobne do reklamowania produktów, mających niewiele wspólnego z prawdziwymi, certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi.

Czym właściwie jest kosmetyk naturalny?

Kosmetyk naturalny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że każdy ze składników zawartych w preparacie musi być surowcem pochodzenia mineralnego lub roślinnego o niskim stopniu przetworzenia. Oprócz nich dopuszczalne są także niektóre spośród substancji pochodzenia zwierzęcego (np. lanolina, czyli wosk otrzymywany w procesie czyszczenia wełny owczej lub wosk pszczeli, który jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół). Surowce posiadające odpowiednie certyfikaty, będące poświadczeniem o źródle ich pochodzenia (kontrolowane uprawy roślin), są substancjami najbardziej pożądanymi w produkcji kosmetyków naturalnych. Fakt, iż na świecie nie ma oficjalnej, zatwierdzonej przez prawo definicji kosmetyków naturalnych oraz organicznych (BIO), sprawił, że na rynku kosmetycznym możemy spotkać się z wieloma produktami, na etykiecie których znajdziemy dopisek „kosmetyk naturalny”. Niestety formuła tych kosmetyków nie spełni oczekiwań konsumenta względem produktów naturalnych.

W tym celu ONZ dokonała zweryfikowania pojęcia „Greenwashing” („zielonego prania”). Opisuje się go jako „próbę wprowadzenia konsumentów w błąd; wprowadzenia na rynek produktów rzekomo bardziej przyjaznych dla środowiska niż są one w rzeczywistości; jako przesadne wyróżnienie produktu; oferowanie czegoś, czego nie można zweryfikować jest nieistotne lub po prostu nieprawdziwe”. Tak więc pojęcie „greenwashing” ma miejsce wówczas, gdy w kosmetyku znajdują się właściwości co najwyżej kilku naturalnych składników, albo gdy opisuje się je jako kosmetyki „inspirowane naturą” lub „wykonane ze składników naturalnych / biologicznych”.

To, w jaki sposób powinien być skomponowany dany produkt nie jest bez znaczenia. W tym celu zostały sformułowane konkretne wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Dzięki tym wytycznym, powstały specjalne certyfikacje kosmetyków naturalnych, z czego międzynarodową organizacją certyfikującą jest NATRUE. Jest to certyfikat zapewniający naturalność i wysoką jakość surowców używanych w procesie tworzenia kosmetyku, a także jest gwarancją dla konsumenta, że używany przez niego produkt jest prawdziwie naturalny. Certyfikat zapewnia kontrolę nad poniższymi aspektami:

  • źródło pochodzenia surowca
  • stopień jakości surowca
  • sposób produkcji kosmetyku
  • czystość produkcji kosmetyku
  • miejsce produkcji kosmetyku
  • uniemożliwia połączenie substancji pochodzenia naturalnego z substancjami, których źródłem pochodzenia nie jest naturalne środowisko.

Czego kosmetyk naturalny nie może zawierać?

  • Syntetycznych konserwantów m.in. parabenów, formaldehydu
  • Silikonów
  • Substancji PEG
  • Sztucznych barwników – według INCI naturalne są tylko: CI 75100 – CI 77947, pozostałe CI są syntetyczne.
  • Syntetycznych, chemicznie modyfikowanych substancji zapachowych oraz identycznych z naturalnymi
  • Oleju mineralnego, parafiny, wazeliny syntetycznej
  • SLES- według INCI: Sodium Laureth Sulfate
  • Glikoli, w tym glikolu propylenowego
  • Etanoloamin
  • Karbomerów
  • EDTA i takie oznaczenie w INCI
  • Przeciwutleniaczy: BHT, BHA
  • Pochodnych syntetycznych alkoholi lub kwasów tłuszczowych

Różnice pomiędzy kosmetykiem konwencjonalnym a naturalnym

Ogromną różnicą pomiędzy kosmetykami konwencjonalnymi a naturalnymi jest poziom zawartości substancji aktywnych, których jest o wiele więcej w kosmetykach prawdziwie naturalnych. Właściwie każdy ze składników użytych do stworzenia produktu jest bogaty w aktywne substancje, wywierające korzystny wpływ na skórę. Natomiast w preparatach chemicznych, surowce o wysokiej aktywności biologicznej stanowią niski procent zawartości całego składu kosmetyku. W kosmetyku naturalnym, oprócz substancji aktywnych, również pozostała jego część (faza wodna i olejowa oraz substancje pomocnicze) wnoszą wiele dobrego i poprawiają widocznie stan skóry.

Naturalne kosmetyki mają w składzie surowce roślinne pochodzące z kontrolowanych i ekologicznych upraw. Są one wolne od wszelkich zanieczyszczeń chemicznych. Aby konkretny surowiec był dopuszczony do używania w kosmetyku naturalnym musi być pozyskany z rośliny w procesie, który jak najmniej ingeruje w jego pierwotną strukturę. Należą do nich procesy fizyczne, takie jak: rozpuszczanie, wyciskanie, destylacja parą wodną. 

Pozytywny wpływ kosmetyków naturalnych na skórę został już wielokrotnie udowodniony i przewyższa działanie kosmetyków konwencjonalnych. Dzięki zawartości naturalnych, czystych surowców, a także dzięki temu, iż nie zastępuje funkcji skóry, a jedynie wspomaga prawidłowe jej funkcjonowanie, regenerację i naturalną odnowę. Warto więc zwracać uwagę na wybierane przez nas preparaty kosmetyczne i na obecność certyfikatów, np. NATRUE. Tylko wtedy możemy być pewni, że działamy zgodnie z naturą, dbamy o siebie i środowisko, a co najważniejsze – propagujemy zdrowie.

Przeczytaj jeszcze artykuł: Kosmetyki naturalne i BIO kosmetyki – co to jest GREENWASHING?

One thought on “KOSMETYKI NATURALNE – BĄDŹMY ŚWIADOMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *