Co zrobić, by zostać podologiem?

Jak zostać podologiemDobre zmiany niosą ze sobą nowe możliwości i perspektywy na przyszłość. To już pewne, że Podolog został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego; nr zawodu 323014. Wpis ten jest niezwykle istotny dla całej branży. Jakie zmiany jednak przynosi? Co oznacza dla dziś prosperujących gabinetów? Co należy zrobić by zostać podologiem? Między innymi o to zapytaliśmy panią Sylwię Białek – Dyrektor Szkół Policealnych w Rybniku. Zapraszam do przeczytania całego wywiadu.

PP: Pani Dyrektor, Niepubliczna Szkoła Policealna TEB Edukacja w Rybniku już od dawna angażuje się w edukację podologów. Jak przebiegał proces kształcenia przed wpisaniem zawodu PODOLOG do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego?Ortonyksja - klamry RUCK ORTOGRIP

SB: Do tej pory kształcenie podologów w naszej szkole odbywało się na kursie pod nazwą: Podologia z ortonyksją. Aktualnie mamy jedną grupę słuchaczy na tym kierunku. Zajęcia odbywają się w weekendy. Przedmioty, jakie są wyszczególnione w programie nauczania to między innymi: anatomia i biomechanika kończyny dolnej, ortopedia, dermatologia, diabetologia, ortonyksja czy taping. Kształcimy w zakresie teoretycznym oraz praktycznym na podstawie naszego autorskiego programu nauczania.

PP: Proszę przybliżyć nam uwzględniając obecne przepisy co powinna zrobić zainteresowana osoba kończąca szkołę średnią by zostać podologiem?

SB: Do naszej szkoły może zapisać się każdy, kto ma ukończone 18 lat oraz posiada wykształcenie średnie (ukończone liceum bądź technikum). Nie ma żadnego limitu wiekowego, nie wymagamy również matury. Najważniejsze są chęci do nauki oraz zainteresowanie daną dziedziną.

PP: A co z egzaminem? Czy kończąc 2-letnią szkołę policealną jest konieczność przystąpienia do egzaminu zawodowego? Kto taki egzamin przeprowadza?

SB: Już od dwóch lat ucząc się w szkole policealnej jest obowiązek przystąpienia do państwowego egzaminu zawodowego. Egzamin organizowany jest przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Jaworznie. Taki egzamin odbywa się w naszej szkole na zakończenie nauki. Składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Po przystąpieniu do tego egzaminu słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia naszej szkoły. Po ogłoszeniu wyników z egzaminu otrzymuje również świadectwo i dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

PP: Obecnie jest wiele gabinetów, które oferują zabiegi podologiczne. Prowadzą wiele terapii, które mają na celu poprawić nie tylko wygląd stóp, ale i komfort życia pacjenta. Czy podolodzy, którzy prowadzą już dziś działalność również muszą ukończyć szkołę policealną, by móc dalej pomagać pacjentom?

Nauka w szkole podologicznej

SB: Na chwilę obecną nie ma takiego obowiązku, ale istnieje możliwość, aby osoba pracująca już w zawodzie od kilku lat mogła, przystąpić do egzaminu zawodowego eksternistycznego. W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie, zatrudnienie w zawodzie oraz deklarację o przystąpieniu do egzaminu zawodowego do sekretariatu szkoły.

PP: Czyli po zakończeniu edukacji pierwszego rocznika w szkole policealnej praktykujący podolodzy będą mogli przystąpić do egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. W którym roku to nastąpi?

SB: Tak, jak już wcześniej wspomniałam, jest obowiązek przystąpienia do takiego egzaminu. Pierwszy egzamin w zawodzie Podolog odbędzie się w sesji letniej w 2023 roku.

PP: Wiem, że jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółowym programie szkoły. Proszę jednak powiedzieć jaką wiedzę zdobędzie osoba decydująca się na naukę w Pani szkole?

SB: Wciąż czekamy, aż zostanie opublikowany program nauczania dla tego kierunku. Jednak już teraz mogę potwierdzić, iż główny nacisk kładziemy na nauczanie przedmiotów praktycznych, więc zajęć z wykonywania zabiegów podologicznych będzie najwięcej. Oczywiście zakres teoretyczny z podstaw podologii, profilaktyki w zabiegach podologicznych czy BHP zostanie zrealizowany w pierwszej kolejności.

PP: Chyba nie musimy nikogo przekonywać jak potrzebny jest zawód podologa. Gabinety podologiczne wciąż poszukują dobrych specjalistów ds. pielęgnacji stóp. Może Pani podać inne przykłady rozwoju kariery zawodowej po ukończeniu Pani szkoły?

SB: Możliwości zatrudnienia po uzyskaniu zawodu Podologa jest bardzo wiele. Są to sanatoria, domy opieki społecznej, hospicja, pracownie zaopatrzenia ortopedycznego, ośrodki spa i wellness, gabinety stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran czy poradnie i gabinety rehabilitacyjne. Oczywiście, jeżeli nasi absolwenci chcieliby podjąć współpracę z nami, to jesteśmy otwarci na taką opcję i chętnie zatrudnimy ich w charakterze wykładowców.

PP: Pani Dyrektor, bardzo dziękuję za tą rozmowę. Z pewnością rzuciła ona nieco światła na zmiany, które obecnie zachodzą. Jestem również pewny, że kolejne pytania narodzą się wraz z realizacją założeń nowych przepisów. Liczę na to, że kiedyś uda nam się powrócić do naszej rozmowy i poruszyć równie ważne kwestie. Życzę Pani, jak również sobie, że następnym razem, będziemy się już mogli spotkać osobiście, a nie za pośrednictwem komputera.

SB: Bardzo dziękuję za możliwość przybliżenia wszystkim tego, jak wygląda nauka w naszej szkole. Liczę na duże zainteresowanie zawodem Podologa i na naszą ciekawą i efektywną współpracę. Do zobaczenia.Jak zostać podologiem?Przeczytaj jeszcze: „Od pedikiurzysty do podologa”

One thought on “Co zrobić, by zostać podologiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *