Antybakteryjny nie znaczy antywirusowy

Dezynfekcja MediseptDezynfekcja – te słowo towarzyszy nam ostatnio wyjątkowo często. Cały świat toczy zaciętą walkę z SARS-CoV2. Na pierwszej linii tej walki stoimy my wszyscy, broniąc się przed groźną chorobą COVID-19. Czy jednak jesteśmy wyposażeni w odpowiednią wiedzę i „broń”, czyli właściwe preparaty do dezynfekcji?

Rynek środków dezynfekujących bardzo szybko odpowiedział na rosnące zapotrzebowanie. Dziś można wybierać pomiędzy żelami antybakteryjnymi, płynami czy chusteczkami o różnych zapachach, kształtach, pojemnościach i niestety również cenach. Z pewnością producenci tych środków zaspokoją nawet najbardziej wymagających klientów. W takim razie czym należy się kierować, dokonując zakupu?

Niestety spora część oferowanych produktów nie chroni skutecznie przed wirusami osłonkowymi takimi jak grypa, koronawirus czy HIV. Są to bowiem preparaty antybakteryjne lub wręcz środki kosmetyczne. Kupując środki dezynfekcyjne, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Zapoznaj się z naszymi radami by mieć pewność, że zastosowana dezynfekcja jest skuteczna. 

Sprawdź numer pozwolenia i zakres działania.

Należy zawsze uważnie przeczytać informacje zawarte na opakowaniach. Preparat antybakteryjny, który nie posiada na opakowaniu numeru pozwolenia na obrót produktem biobójczym, jest zwykłym kosmetykiem, który nie przeszedł niezbędnych badań mikrobiologicznych. Stosując go, nie można mieć pewności czy skutecznie zwalcza bakterie, a tym bardziej wirusy.

Skuteczny środek dezynfekujący musi mieć udokumentowane badaniami działanie biobójcze wobec wirusów, bakterii, prątków i grzybów wymienionych na etykiecie  opakowania. Numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym wydawany jest przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych.
Każda etykieta środka wirusobójczego musi uzyskać pozytywną opinię Urzędu Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych (URPBWMiPL). Treść etykiety nie może ulec zmianie bez zgody URPBWMiPL.

Sprawdź dokładnie skład.

Jeśli na opakowaniu nie podano numeru pozwolenia, jego skuteczność możemy również określić analizując skład. Alkohol w stężeniu powyżej 60% ma działanie dezynfekujące, preparaty zawierające mniej niż 50% alkoholu kwalifikuje się jako kosmetyki antybakteryjne

Często producenci nie podają dokładnie ilości alkoholu, jaka znajduje się w produkcie. Wtedy jego stężenie można określić na podstawie kolejności wymieniania składników na etykiecie. Na pierwszym miejscu zawsze wypisuje się składnik, którego jest najwięcej. Jeśli np. na pierwszym miejscu jest woda, wtedy można mieć pewność, że alkoholu jest mniej niż 50%.

Tego typu środki nie są skuteczne wobec wirusów w tym także SARS-CoV2, który wywołuje chorobę COVID-19.

Zaufaj renomowanym producentom.

Poprzez standaryzowane badania laboratoryjne producenci środków dezynfekcyjnych są w stanie precyzyjnie określić ich dozowanie oraz działanie na deklarowane mikroorganizmy. To dlatego produkty renomowanych firm są wykorzystywane w placówkach medycznych, gabinetach zabiegowych, stomatologicznych, podologicznych oraz salonach kosmetycznych. Obecnie powinni wykorzystywać je również firmy sprzątające, salony fryzjerskie i barberskie oraz studia tatuażu.

Czas pandemii pokazał wszystkim, jak ważna jest prawidłowa higiena, w szczególności higiena dłoni. Nadszedł czas nauczyć się również dezynfekcji rąk. Oby pandemia koronawirusa szybko się skończyła, ale przy okazji niech będzie początkiem dobrych zmian i nawyków dotyczących higieny osobistej. Nie dajmy się wirusom.

Zapraszam również do artykułu:

DEZYNFEKCJA I STERYLIZACJA DLA PODOLOGA MOBILNEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *