Łuszczyca jest zapalną chorobą skóry o podłożu immunologicznym, w której powstawaniu swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak również inne przyczyny i czynniki ryzyka. Charakterystycznym objawem tej choroby są mocno odgraniczone, czerwone, swędzące, wypukłe ogniska pokryte srebrnobiałymi łuskami, które występują zwłaszcza na łokciach, kolanach, kości krzyżowej i owłosionej skórze głowy. Zmiany łuszczycowe mogą objąć pojedynczy paznokieć lub wszystkie paznokcie.
Wygląd paznokcia łuszczycowego
- Plamistość paznokcia (płaskie zagłębienia wielkości główki od szpilki występujące punktowo lub pokrywające cały paznokieć).
- Onycholiza (najczęściej w środkowej części paznokcia) ze słabo odznaczoną, żółtawą krawędzią zabarwienia (plama olejowa).
- Nieregularne zgrubienie płytki paznokciowej – warstwa grzbietowa paznokcia jest łuskowata i odrywa się w części niemal zupełnie.
- Zakażenie może objąć jeden lub wszystkie paznokcie.
- Bielactwo.
- Okruchy (rozpadające się ciało paznokcia).
- Onycholiza ograniczona pasmem zaczerwienienia.
- Większe/mniejsze uniesienie płytki.
- Pojawianie się plam przypominających kształtem sznur pereł.
- Hiperkeratoza podpaznokciowa.
Przyczyna
Łuszczyca jest chorobą systemową.
Różnicowanie
- Grzybica paznokci.
- Szponowatość paznokci.
Powikłania
- Uszczerbek na zdrowiu wskutek niewłaściwego leczenia.
- Tworzenie się odcisków wskutek ucisku i ścierania.
- Rozpad całej płytki paznokciowej.
- Zakażenie paznokcia (zakażenie wtórne).
- Mikroropnie.
Leczenie
Aby uniknąć pozostawiania na ubraniach oddzielającej się w postaci łusek warstwy grzbietowej paznokcia, wystarczy delikatne spiłowanie lub wyfrezowanie powierzchni paznokcia. W razie potrzeby można zastosować rekonstrukcję. Należy dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiła się też grzybica paznokci, ponieważ jeśli się pojawi, to ona musi być leczona w pierwszej kolejności. Dodatkową stabilizację paznokcia można uzyskać, przyjmując organiczny krzem (np. zawarty w bambusie i skrzypie polnym) oraz cynk.
Profilaktyka
- Unikanie dodatkowych podrażnień.
- Właściwa pielęgnacja stóp.
- Profilaktyka przeciwgrzybicza.
- Wypełniacz bruzd paznokciowych marki PECLAVUS PODOmed Nagelrillenfüller.
- Kąpiele stóp z dodatkiem soli morskiej (1 łyżka stołowa soli na wanienkę kąpieli do stóp).
Artykuł powstał na podstawie materiałów z książki:
"Wielka księga chorób paznokci"
autorstwa Anke Niederau
Ta książka służy jako poradnik dla wszystkich, którzy są związani z zawodem podologa, a także dla tych, którzy ten zawód wykonują. Ma ona przyczynić się do lepszego zrozumienia chorób paznokci. Liczne przypadki i metody leczenia zostały szczegółowo przedstawione i udokumentowane przez autorkę. To trzecie wydanie zostało rozszerzone o opis i dokumentację onychopatii cukrzycowo-neuropatycznej. Uwzględniono nowe klamry ortonyksyjne i ich zastosowanie, a także liczne ilustracje ze zbiorów autorki.
Interdyscyplinarna współpraca z innymi grupami medycznymi, takimi jak lekarze, Heilpraktiker, technicy obuwia ortopedycznego, fizjoterapeuci i personel pielęgniarski, daje nowe możliwości rozwoju i zawodowych szans. Podolog zajmuje niezastąpioną pozycję w tej interdyscyplinarnej sieci leczenia. Dzięki jego udziałowi można skrócić czas leczenia i zapewnić skuteczność terapii