SKŁADNIKI NATURALNE W PRODUKTACH KOSMETYCZNYCH – ALOES

Aloes niepozorna roślina pochodząca z Afryki i półwyspu Arabskiego na stałe zagościła w medycynie, kuchni  jak również w kosmetyce. Jego właściwości zostały wykorzystywane już przez starożytną ludność z rejonu Morza Czerwonego, ale też  z Chin czy Indii. Roślina ta, stosunkowo łatwa w uprawie, jest pełna cennych dla zdrowia naturalnych substancji, takich jak: pierwiastki śladowe, witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B, mono- i polisacharydy. Dodatkowo zawiera cały szereg mikroelementów m.in. cynk, magnez, selen, potas, mangan, wapń, sód oraz sterole roślinne.  Co ciekawe aloes wykazuje swoje uzdrawiające działanie zarówno przy stosowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym. Dlatego między innymi przez swoje właściwości nawilżające i przeciwgrzybiczne jego miąższ jest z powodzeniem stosowany w kosmetyce.

Aloes jako remedium na problemy skórne

Myśląc o aloesie jako pierwsze nasuwa się nam, jego działanie łagodzące. Swoistego rodzaju żel który widoczny jest po przecięciu liścia rośliny, zadziała kojąco na lekkie zranienia lub otarcia. Z kolei kosmetyki, które w swoim składzie mają aloes wykazują silne działanie regenerujące naskórek i przyśpieszające gojenie się ran. Dzięki właściwościom syntezy kolagenu i elastyny wyciąg z tej rośliny często wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków dla skóry dojrzałej. Jego stosowanie na skórę sprawia, że odzyskuje ona elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia, co z kolei spowalnia dalsze procesy starzenia. Natomiast witaminy A i E zwane również witaminami młodości, w które aloes jest wyjątkowo bogaty, wpływają na natłuszczenie, wygładzenie i wzmocnienie skóry ale również na wzmożoną produkcję kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za odpowiednią jej strukturę i sprężystość .

Doskonały kosmetyk na wiele dolegliwości

Kosmetyki z aloesem są również idealnym rozwiązaniem dla skór problematycznych np. trądzikowych. Dzięki jego antybakteryjnej funkcji doskonale nadają się do ich pielęgnacji gojąc stany zapalne ale również nie dopuszczając do tworzenia się blizn i przebarwień.  

Wymagające obszary ciała takie jak skóra pod oczami również docenią moc soku z aloesu. Czysty 100% żel z aloesu z powodzeniem stosowany jest jako lekki kosmetyk pod oczy. Składnik ten często wykorzystywany jest również w produkcji pomadek do mocno spierzchniętych ust lub kremów do rąk które wymagają mocnej regeneracji. Kremy takie, z przeznaczeniem do stosowania głównie w sezonie zimowym, kiedy skóra wymaga więcej natłuszczenia często zawierają właśnie aloes jako składnik blokujący utratę wody z naskórka jak i również tworzący warstwę ochronną  przez wiatrem czy mrozem.

Aloes od głowy po stopy

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne aloesu znajdują swoje zastosowanie w preparatach do pielęgnacji stóp. Właśnie dzięki działaniu antybakteryjnemu pozwala on zmniejszyć wydzielanie przykrego zapachu nie dopuszczając do rozwoju bakterii na skórze. Dodatkowo jego chłodzące właściwości stanowią idealne dopełnienie kremów do stóp, sprayów dezodoryzujących czy lekkich żeli chłodzących.  Uczycie lekkich odświeżonych stóp po zastosowaniu takich preparatów z pewnością zachęca do ich stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *