FREZY I KAPTURKI DO PEDICURE – CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?

Prawdopodobnie większość pedicurzystów w Polsce uważa, że do usuwania zrogowaciałego naskórka na stopach najbardziej opłaca się używać kapturków ściernych. Czy rzeczywiście tak jest? 

Poniżej przedstawiam zalety i wady kapturków ściernych. Porównam je z trwałymi frezami firmy Busch o podobnym rozmiarze i właściwościach.

Najważniejsze zalety kapturków ściernych:

 • Przede wszystkim niska cena zakupu jednego kapturka. Przy zakupie większej ilości ceny mogą kształtować się w zależności od jakości produktu i certyfikacji od 2,20 do 2,60 zł.
 • Kapturki ścierne są produktem jednorazowym. Oznacza to, że kapturków ścierających skórę na stopach używa się tylko jeden raz dla jednego klienta. Taki argument może być dobrze przyjmowany przez np. Sanepid i klientów (jeśli są o tym poinformowani).
 • Nie ma problemu z segregacją i czyszczeniem. Kapturków się nie dezynfekuje tylko po wykonanym zabiegu wyrzuca do odpowiedniego pojemnika.

Jakie są ich wady?

 • Aby pracować kapturkami muszą być one zakładane na nośniki kapturków czyli tzw. frez gumowy.
  Tanie nośniki wykonane są z słabej jakości gumy, która może butwieć i się strzępić.
  Niedokładnie nacięte rowki w gumowym czopie utrudniają wkładanie i zdejmowanie kapturków. Wpływa to na czas pracy. Zdarza się, że podczas zdejmowania kapturka zostaje uszkodzony nośnik.
  Trzpień nośnika wykonany jest ze słabszej jakości stali. Stal jest miększa od stali wysokiej jakości. Istnieje ryzyko szybszego starcia się materiału podczas pracy frezarką. Nieumiejętne frezowanie polegające m.in. na używaniu nieodpowiednich obrotów lub zbyt dużego nacisku frezu na skórę wpływa na zwiększenie oporów w tulei zaciskowej frezarki. Jeśli frez hamuje to w środku tulei powstaje niepożądane tarcie. Powstaje luz i nadmiernie zużywa się trzpień nośnika znajdujący się w rączce frezarki. To z kolei prowadzi do konieczności szybszego serwisowania frezarki, czyli do konkretnych kosztów.
 • Po każdym zabiegu pedicure nośnik frezów powinien być poddany dezynfekcji. W podologii w zależności od zabiegu, powinien być poddany również sterylizacji parowej. Uwaga, nie każdy nośnik wytrzymuje i nadaje się do sterylizacji. Wysoka temperatura panująca w autoklawie może mieć wpływ np. na skrzywienie się nośnika. To z kolei prowadzi do nierównych, niecentrycznych obrotów, wypaczenie materiału, a w konsekwencji tego do powolnego uszkodzenia części znajdujących się w rączce frezarki.
 • Słabej jakości kapturki kruszą się a korund czyli materiał cierny może pozostawać na skórze klienta.
 • Zdarza się, że kapturki używane do pedicure nie mają odpowiedniego certyfikatu. Nadają się wyłącznie do majsterkowiczów, którzy używają ich do obróbki drewna, plastiku, stali itp. Takie kapturki mogą zawierać szkodliwe dla skóry substancje, np. klej łączący materiał z drobinkami.
 • Mogą się strzępić. Takie kapturki muszą być eliminowane, bo mogą skaleczyć pacjenta.

Kolej na frezy.
Opieram się tutaj na przykładzie znanego producenta. Firma Busch & Co jest znana z najlepszej jakości frezów do kosmetyczek, podologów, jubilerów, stomatologów, protetyków.

Najważniejsze zalety frezów:

 • Wykonane są z bardzo trwałych materiałów. Diamentowe opiłki zgrzewane są z łączącą je czaszą i trzpieniem. Przykładowo frez Hybrid Twister wytrzymuje od 400 do nawet 700 przebiegów (w zależności od techniki frezowania).
 • Trzpień frezu jest idealnie wycentrowany. Nie powstaje ryzyko skrzywienia w autoklawie.
 • Bardzo wysokiej jakości stal zabezpiecza przed nadmiernym ścieraniem się trzpienia i tulei zaciskowej w frezarce.
 • Bardzo szybka wymiana frezu.
 • Systemy magazynowania frezów zabezpieczają je przed uszkodzeniem zarówno w autoklawie jak i w szafce podologicznej. Szybko i łatwo można wymienić frez podczas pracy.

Wady frezów:

 • Frezy muszą być poddane dezynfekcji i sterylizacji. Procesy te wymagają odpowiedniego traktowania. Należy dbać o ich czystość i kontrolę. Do dezynfekcji frezów należy używać wyłącznie atestowanych i przeznaczonych do tego celu środków dezynfekujących. W przeciwnym razie frez może zmienić kolor, może się stępić, a w ekstremalnych warunkach nawet uszkodzić.
 • Podczas pracy frezami należy ustawić odpowiednie obroty. Nieprzestrzeganie tego grozi uszkodzeniem frezu i poczuciem dyskomfortu u pacjenta.
 • Gabinet, w którym wykonuje się dużo zabiegów pedicure musi zaopatrzyć się w większą ilość frezów, co na początku generuje większe koszty zakupu.

Aby odpowiedzieć na pytanie co bardziej się opłaca, kapturki czy frezy podpowie Wam tabelka.
W kalkulacji należy zawsze wziąć pod uwagę nie tylko zakup początkowy, ale wygodę pracy i wartość eksploatacji frezarki. Kalkulacja z zamieszczonej poniżej tabelki wskazuje, że lepiej używać frezów niż kapturków. Jednak wybór zawsze należy do kupującego.

  Kapturki Frezy Uwagi
Koszt zakupu kapturka / frezu 2,00 zł 200,00 zł  
Koszt przeliczony na 1 użycie 2,00 zł 0,50 zł można użyć min.400 razy
Koszt zakupu nośnika 20,00 zł 0,00 zł  
Koszt / amortyzacja nośnika kapturków 0,40 zł 0,00 zł przyjęta ilość użycia 50 razy 
Koszt dezynfekcji nośnika / frezu 0,00 zł 0,40 zł Zanurzeniowa = wartość płynu przeliczona na możliwą ilość dezynfekcji w ciągu jednego dnia (10)
Koszt sterylizacji 0,00 zł 0,63 zł kalkulacja obejmuje zakup autoklawu + jego amortyzacja i serwis, torebki do sterylizacji, paski do testów sterylizacji
Podsumowanie 2,40 zł 1,53 zł Porównanie kosztów / opłacalności związanych z zakupem i eksploatacją kapturków i frezów

UWAGA!
Wyliczenie nie uwzględnia dodatkowych kosztów napraw serwisowych frezarek związanych z eksploatacją nośników kapturków ściernych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.