TECHNIKI REKONSTRUKCJI PAZNOKCI STÓP

Różne są techniki rekonstrukcji paznokci

Wybór odpowiedniej techniki zależy od przypadku z jakim przychodzi pacjent do gabinetu podologicznego.
Tabela oparta na książce Handbuch für die medizinische Fußpflege – podstawy podologii powinna pomóc w doborze odpowiedniej techniki. Zapraszamy do otwarcia pliku PDF.

Do czego służą lakiery akrylowe?

Sleeki i lakiery z dodatkiem akrylu wykorzystywane są zarówno w stylizacji paznokci dłoni jak i paznokci stóp. Stosuje się je jako lakiery wyrównujące bruzdowane, nierówne paznokcie. Lakiery mają właściwości o podwyższonej trwałości w porównaniu do lakierów tradycyjnych. Bardzo dobrze trzymają się płytki paznokciowej.

Do czego służy RUCK NAGELKORREKTUR Nagelmasse?

Nagelmasa to rodzaj żelu z dodatkiem elastycznych żywic. Niektóre Nagelmasy zawierają substancje anty grzybicze jak np. RUCK NAGELKORREKTUR Nagelmasse. Mają one doskonałą przyczepność i elastyczność. Nagelmasa utwardza się samoistnie w ciągu kilku minut bez pomocy światła UV lub światła LED. W rekonstrukcji używa się jej jako spoiwo do łamliwych, pękających paznokci. W połączeniu z tamponadą stosuje się ją jako częściową protezę w ubytkach paznokci. W tym ostatnim przypadku (ubytek paznokcia) stosuje się na przemian Nagelmasse i tamponadę. Po uzyskaniu potrzebnej grubości paznokcia nagelmasę łączy się z resztą oszlifowanego i oczyszczonego paznokcia w całość. Do nakładania i wyrównania masy stosuje się metalową, płaską szpatułkę. Szpatułka metalowa może być wielokrotnie stosowana jednak z zachowaniem odpowiednich procedur dotyczących dezynfekcji i sterylizacji w przypadku pracy na paznokciach z grzybicą.

Jak stosować żele do rekonstrukcji paznokci?

Żele są dużo bardziej elastyczne niż np. akryl. Dlatego rekonstruowanie ubytków czyli części płytek paznokciowych na palcach stóp jest bardziej wskazane niż rekonstrukcje robione metodą akrylową. Żele RUCK NAGELKORREKTUR UV-GEL zawierające substancje anty grzybicze jak np. pirokton olaminy mogą być stosowane również do rekonstruowania płytek z objawami grzybicy (po wcześniejszym ich oczyszczeniu), do płytek z ubytkami, do pękających paznokci z odkształceniami i jako mocne wsparcie dla klamer ortonyksyjnych.
Żele utwardzane są przy pomocy światła uv pochodzącego z lamp UV np. tunelowych lub lamp mobilnych.

Zastosowanie tzw. zimnych polimerów.

Do tej metody zalicza się takie produkty jak ONYCHOLIT proszek akrylowy RUCK i liquid.
Specjalnie dobrany skład zawarty w produktach RUCK i Unguisan pozwala na wykorzystanie ich do rekonstrukcji i protetyki paznokci stóp. Masa służy jako mocny klej do zespojenia protez wykonanych techniką Greppmayra z zastosowaniem specjalnej folii. Wspomnianą masę akrylową stosuje się także do częściowego rekonstruowania paznokci przed zastosowaniem klamer ortonyksyjnych jako mocne wsparcie płytki paznokcia.
Szybkoschnąca masa akrylowa dokładnie przykleja się do paznokcia i łożyska. Utwardzona masa jest elastyczna a po pewnym czasie samoistnie odkleja się od łożyska pozwalając płytce na prawidłowy wzrost. Masy akrylowe RUCK pracują podczas chodzenia. Nie pękają, są mocne i elastyczne.

Technika Fiberglas z użyciem jedwabiu.

Stosuje się ją do rekonstrukcji paznokci łamliwych, wrastających, paznokci z ubytkiem, z odkształceniami i pękających paznokci.
Technika polega na zastosowaniu bardzo delikatnego materiału jaki m jest jedwab i resina, która jest utwardzana za pomocą rozpylanego aktywatora lub aktywatora w pędzelku. Struktura paznokci rekonstruowanych metodą fiberglas jest stosunkowo cienka i mocna.

Jak wykonać pełną protezę paznokcia według metody Eckle?

Dzięki tej metodzie paznokcie z ubytkiem, z odkształceniami oraz palce stóp bez dużej części (2/3) płytki paznokciowej znajdują pomoc. Technika należy do trudniejszych i bardzo dokładnych. Polega na zrobieniu wycisku (odbitki lub tzw. negatywu) paznokcia przy użyciu masy silikonowej, łyżki i szybkoschnącego, twardego gipsu.
Po dokładnym wygnieceniu kulki z masy silikonowej nakłada się ją na palec, by potem przycisnąć ją przezroczystą łyżką Eckle. Po ok 3 minutach zdejmuje się łyżkę z przyklejoną masą. Wtedy widoczny jest już negatyw całego paznokcia lub jego części, oraz części palca.
Utwardzona masa silikonowa wystająca poza obręb łyżki powinna zostać odcięta. Odbitkę silikonową można w tym momencie cieniutko przesmarować oliwką do paznokci i wypełnić rzadką konsystencją wymieszanego z wodą gipsu. Dzięki rzadkiej konsystencji masa gipsowa dokładnie wypełni wszystkie szczeliny w formie i nie powstaną wtedy żadne dziurki po bańkach powietrznych. Twarda forma gipsowa jest praktycznie gotowa do dyspozycji podologa. Widać na niej wszystkie wgłębienia i ubytki paznokcia tak jak na naturalnym palcu stopy.
Na taki model gipsowy można zastosować folię Erkodur jako protezę według techniki Grepmayr’a. Aby negatyw płytki paznokciowej z folii nie przykleił się do odlewu gipsowego można posmarować go oliwką do paznokci.

Technika Greppmayr

Polega ona na wykorzystaniu specjalnej folii, która po podgrzaniu przykładana jest do masy do wycisków na którą dociskany jest zrekonstruowany palec gipsowy. Po ok 4-5 sekundach gdy folia ostygnie palec gipsowy może być wyciągnięty. Z wytłoczonej folii sztuczny paznokieć może być wycięty i oszlifowany. Za pomocą wcześniej omawianej masy akrylowej przykleja się go do pozostałej części paznokcia i łożyska. Aby wykorzystać tą technikę rekonstrukcji paznokieć musi mieć przynajmniej 1/3 swojej długości.
Sztuczny paznokieć po przyklejeniu jest gładki. Można go pomalować lakierem lub zmatowić i nałożyć żel uv.

Wszystkie techniki i metody rekonstrukcji paznokci są ważne, przydatne i warto je poznać.
Żaden opis nie zastąpi szkolenia więc proszę mieć to na uwadze i skorzystać z ofert podologicznych szkoleń z rekonstrukcji paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *