Materiał potrzebny do wykonania tego typu rekonstrukcji to tworzywo sztuczne polimeryzowane na zimno. Występuje w trzech kolorach: przeźroczystym, różowym, mlecznym.
Do przygotowania masy potrzebne będą: specjalne naczynko, szpatułka, tamponada, sonda podologiczna, pipeta i łyżeczka. A także onycholit, ungisan i paladur.
W jakich przypadkach stosujemy tego typu wypełnienie?
Najczęściej jest ono wykonywane w przypadku uzupełnienia częściowego ubytku płytki paznokciowej lub wykonania protezy paznokcia. Stosuje się go także w przypadku korekcji bardzo wypukłego czubka palca, jak i również pomocniczo przy mocowaniu klamry ortonyksyjnej. Są natomiast przypadki, kiedy takiego wypełnienia stanowczo nie powinno się stosować. Do tego typu przeciwskazań należą m.in. uszkodzone łożysko paznokcia, tkanka ziarninująca, grzybica paznokcia czy też utrata całej płytki paznokciowej.
Wykonanie w 7 krokach:
1. Usunięcie wszystkich uszkodzonych i łamiących się części paznokcia
2. Odłuszczenie paznokcia przy pomocy acetonu
3. Założenie tamponady w rowku paznokcia
4. Przygotowanie liquidu w stosunku 1 porcja proszku i 6 kropel płynu. Wymieszać do uzyskania konsystencji płynnego miodu.
5. Powstałą masę nałożyć na paznokieć i uformować
6. Usunąć tamponadę (Czas utwardzania wynosi ok. 5 minut)
7. Nadać właściwy kształt za pomocą odpowiedniego frezu
Uwaga: Masę należy nakładać partiami, aby uniknąć odkształceń. Pamiętaj, żeby materiał do zabiegu przechowywać w temperaturze pokojowej w ciemnych butelkach bez dostępu światła słonecznego.
Artykuł powstał na podstawie materiałów z książki:
"Wielka księga chorób paznokci"
autorstwa Anke Niederau
Interdyscyplinarna współpraca z innymi grupami medycznymi, takimi jak lekarze, Heilpraktiker, technicy obuwia ortopedycznego, fizjoterapeuci i personel pielęgniarski, daje nowe możliwości rozwoju i zawodowych szans. Podolog zajmuje niezastąpioną pozycję w tej interdyscyplinarnej sieci leczenia. Dzięki jego udziałowi można skrócić czas leczenia i zapewnić skuteczność terapii.