5 porad dotyczących stosowania klamer ortonyksyjnych:

5 porad dotyczących stosowania klamer ortonyksyjnych:

  1. W celu ułatwienia procesu leczenia można zastosować taping Podologiczny. Taśmę do tapingu zakłada się po bocznej stronie rowka wału paznokciowego i naciąga się ją w kierunku podeszwowym na opuszek palca. Pamiętając o tym, aby końcówkę zakleić pasywnie. Ważne jest, aby tapingu nie stosować na rany.
  2. Jeżeli masz problem z wymierzeniem długości klamry drutowej, naklej plaster w połowie paznokcia, zaznacz boczną jego krawędź i najwyższy punkt, w którym powinna się znajdować omega lub przykładowo środkowa pętla klamry trzyczęściowej. Plaster naklej następnie na kartę. Teraz możesz dokładnie zmierzyć długość klamry, pamiętając o dodaniu do niej długości haczyków.
  3. Jeżeli masz problemy ze zginaniem ramion klamry w różne kształty – poćwicz rysując na kartce różne wzory. Następnie spróbuj powyginać różne kształty klamer. Wyginanie drutu można rozpocząć zarówno od kształtu omegi, jak i od wygięcia haczyków.
  4. Pamiętaj o niezbędnej ochronie zarówno siebie, jak i pacjenta. Jednorazowe rękawiczki, maseczka i okulary ochronne to konieczna ochrona specjalisty. Warto pamiętać o dodatkowych okularach dla pacjenta, aby ochronić go przed ścinkami drutu, które przypadkowo mogą dostać się do oka.
  5. W jakich przypadkach nie należy stosować leczenia za pomocą klamer ortonyksyjnych?
  •  Grzybica paznokci – zbyt miękka płytka paznokcia
  • Onycholiza – klamra może nasilać oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska
  • Szponowatość paznokci – może wystąpić onycholiza
  • Łamliwość paznokci — problemy ze statyką
  • Rozszczepienie płytki paznokciowej - problemy ze statyką
  • Zwyrodnienie płytki paznokciowej (np. paznokieć łuszczycowy) - problemy ze statyką
  • Brak współpracy ze strony pacjenta.

 


 

Artykuł powstał na podstawie materiałów z książki:

"Wielka księga chorób paznokci"

autorstwa Anke Niederau

Interdyscyplinarna współpraca z innymi grupami medycznymi, takimi jak lekarze, Heilpraktiker, technicy obuwia ortopedycznego, fizjoterapeuci i personel pielęgniarski, daje nowe możliwości rozwoju i zawodowych szans. Podolog zajmuje niezastąpioną pozycję w tej interdyscyplinarnej sieci leczenia. Dzięki jego udziałowi można skrócić czas leczenia i zapewnić skuteczność terapii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *