Onycholiza – przyczyny i leczenie

Onycholiza jest chorobą paznokci polegającą na odklejeniu się płytki paznokcia od łożyska. Pod płytką w jej części dystalnej gromadzą się masy rogowe. Powstaje pusta przestrzeń wypełniona powietrzem. Płytka paznokcia z koloru różowego, za który odpowiedzialne są naczynia krwionośne, przybiera kolor żółtawy. Zazwyczaj dolegliwość ta nie jest bolesna, jednak w wyjątkowych przypadkach może stwarzać dyskomfort. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Może występować na paznokciach stóp i dłoni.

Co może przyczyniać się do powstania onycholizy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyn należy dopatrywać się zarówno w czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Należeć mogą do nich m.in.:

  • Urazy mechaniczne – uderzenia pośrednie lub bezpośrednie w paznokieć dłoni, lub stopy
  • Noszenie niewygodnego (zazwyczaj za ciasnego) obuwia.
  • Błędy przy wykonywaniu manicure (mikrourazy lub nieprofesjonalne nakładanie masy akrylowej, żelowej, nieprawidłowe „ściąganie” paznokci)
  • Choroby skóry (m.in. łuszczyca, liszaj, AZS)
  • Inne choroby (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca, niedokrwistość)
  • Niedobory witamin
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków z grupy tetracyklin)

Jakie są pierwsze objawy onycholizy?

Tak jak wcześniej wspomniano, przy odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska jej kolor przyjmuje żółtawy odcień. Należy jednak pamiętać, że objaw ten nie zawsze powinien wskazywać, że mamy do czynienia z onycholizą. Zawsze należy w pierwszej kolejności wykluczyć zakażenia grzybicze. Dopiero po wykonaniu badania mykologicznego i wykluczenia występowania grzybicy możemy podejrzewać onycholizę. Ostateczną diagnozę powinien wydać lekarz dermatolog lub podolog. Nigdy nie należy wdrażać leczenia bez fachowej porady. Podczas wizyty w gabinecie specjalista podolog zdecyduje o stopniu skrócenia chorego paznokcia. Powinny zostać one skrócone możliwie aż do miejsca, gdzie płytka jest jeszcze przyklejona do łożyska. Pozwoli to na odpowiednie oczyszczenie miejsca poddanego terapii. Kolejnym krokiem jest pobudzenie paznokcia do wzrostu. W takich przypadkach specjaliści zazwyczaj doradzają smarowanie leczonych paznokci kremem ONYGEN.

Systematyczność używania kremu przynosi znaczące korzyści. Po stronie pacjenta jest wyeliminowanie czynników drażniących, czyli np. zrezygnowanie z malowania paznokci lakierem hybrydowym czy chodzenia w za ciasnym obuwiu. Bardzo ważne jest też uzbrojenie się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Paznokcie u rąk odrastają zazwyczaj w przeciągu 4–6 tygodni (cała płytka potrzebuje aż 3 do 6 miesięcy na całkowity odrost), u stóp wzrost jest jeszcze wolniejszy. Nie zaszkodzi w czasie terapii stosować dodatkową suplementację w postaci preparatów z biotyną i kolagenem oraz witaminami A i E. Przyśpieszą one wzrost paznokci i wspomogą regenerację odrastającej płytki. Pacjent w trakcie terapii powinien pozostawać pod kontrolą specjalisty, aby ten mógł obserwować postęp leczenia i w razie konieczności go skorygować.

Jak zapobiegać onycholizie?

Osoby z tendencją do nawrotów choroby powinny również profilaktycznie stosować środki zapobiegawcze takie jak, ochrona dłoni przed drażniącymi substancjami w postaci rękawic ochronnych, zwracanie szczególnej uwagi na odpowiednio wygodne obuwie, ograniczyć czynniki mogące spowodować urazy paznokci, w niektórych przypadkach zaleca się również zrezygnowanie ze stosowania lakierów hybrydowych czy stosowania żeli lub akryli i przestawienie się na mniej drażniące płytkę paznokcia naturalne preparaty jak np. lakiery wegańskie. Warto dodać, że na początkowe stadia onycholizy wystarczającym preparatem może okazać się peclavus® PODOcare sztyft do pielęgnacji paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *