Modzele i odciski to problemy, z którymi pacjenci często przychodzą do gabinetu podologicznego. Na ich powstawanie szczególnie narażone są osoby zmagające się z otyłością, chorobami układu krążenia, a także z nadpotliwością, deformacjami stóp i palców oraz kobiety w ciąży. Zmiany te wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim wywołują dyskomfort. Nie powinno się ich lekceważyć, dlatego z odciskami i modzelami, w poważnych przypadkach, warto udać się do podologa. Nasz dzisiejszy artykuł poruszy bardzo istotne kwestie. Wskażemy różnice pomiędzy modzelami a odciskami. Omówimy przebieg terapii prowadzonej przez specjalistę ds. podologii. Poruszymy kwestie zaleceń do których pacjent powinien przestrzegać podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej, by efekty po zabiegu podologicznym utrzymywały się jak najdłużej. Zapraszamy do dalszej lektury.
Czym różnią się modzele od odcisków?
Modzele ujawniają się nadmiernym rogowaceniem naskórka. Zazwyczaj mają kolor szary lub żółtawy i w początkowej fazie nie są bolesne. Nieleczone mogą jednak doskwierać coraz bardziej, powodować dyskomfort i ból, zwłaszcza jeśli pękną. Skóra jest wtedy szczególnie narażona na infekcje i dalsze, intensywne rogowacenie. Modzele powstają w wyniku nadmiernego i długotrwałego ucisku na skórę, np. przez noszenie niewygodnego obuwia lub wady postawy czy samej stopy.
Odciski to zmiany skórne, mniejsze od modzeli, posiadające rdzeń (potocznie zwanym korzeniem). Może wnikać bardzo głęboko naciskając na nerwy co powoduje uciążliwy ból. Odciski mają różne kształty i rozmiary. Często również biały punkt w środku, jednak nie jest to regułą. Zdarzają się przypadki odcisków, na których jest modzel lub sam odcisk w wale paznokciowym, a także… odcisk pod paznokciem. Powstają w wyniku tarcia lub długotrwałego ucisku spowodowanego np. przez źle dobrane obuwie, deformacje stóp, płaskostopie, wady postawy czy długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.
Jak wygląda usuwanie modzeli i odcisków?
Modzele w początkowej fazie rozwoju można próbować usunąć w domu. Należy zacząć od moczenia stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnej soli lub koncentratu do kąpieli stóp. Gdy skóra zmięknie można delikatnie usunąć martwy naskórek za pomocą peelingu do stóp poprzez wykonanie dokładnego masażu. W przypadku bardziej rozwiniętych modzeli nie należy usuwać ich w domu, by nie uszkodzić skóry i nie doprowadzić do stanu zapalnego. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie udanie się do podologa. Specjalista decyduje o najlepszej metodzie ich usunięcia – najczęściej będzie to wykonane za pomocą skalpela. Zastosowanie terapii modzeli zależy od tego, z ilu warstw rogowych się on składa. Jednorazowo powinna być usuwana tylko jedna warstwa.
W przypadku odcisków pod żadnym pozorem nie wolno próbować usuwania ich samemu przy pomocy nożyczek lub innych ostrych narzędzi! Należy udać się do podologa, który po dokładnej analizie usunie zmianę, wyciągnie rdzeń odcisku np. specjalnym frezem próżniowym. Zdarza się, że rdzeń jest na tyle głęboki, że trzeba usuwać go częściowo podczas kilku wizyt. Na zakończenie zabiegu specjalista wyrównuje powierzchnię skóry i zakłada opatrunek.
Dlaczego nie warto używać plastrów na odciski?
Plastry na odciski to popularny środek, który można kupić w aptece. Stosuje się je, aby zabezpieczyć zmianę skórną przed dalszym ocieraniem, zmiękczyć ją i ułatwić jej usunięcie. Niestety plastry na odciski mają swoje wady. Istnieje ryzyko, że substancje zawarte w plastrze podrażnią skórę. Plastry mogą być niedopasowane do wielkości i kształtu odcisku, a zawarty w nich preparat może zadziałać na zdrową skórę i spowodować rany. Ponadto nieodpowiednia aplikacja może zwiększyć ucisk i pogorszyć stan zmiany. Osoby stosujące plastry często ignorują przyczynę problemu – np. nie zmieniają niewygodnego obuwia, co grozi pogłębieniem problemu.
Jak zapobiegać powstawaniu modzeli i odcisków?
Podstawą jest poznanie przyczyny danej przypadłości. Jeśli nie zostanie ona wyeliminowana, problem będzie nawracał. Dopiero po uporaniu się z przyczyną można przejść do kolejnego kroku, czyli profilaktycznej pielęgnacji domowej oraz nawyków w codziennym życiu. Kluczowy jest dobór odpowiedniego obuwia i skarpet – nie mogą one uciskać ani być za duże. Ważna jest także jakość wykonania butów i rodzaj podeszwy. Obuwie ze sztucznych materiałów zwiększa ryzyko podrażnień skóry. W przypadku wad postawy czy deformacji stóp w uniknięciu odcisków pomogą odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne. Ważna jest również higiena – regularne mycie stóp, peelingowanie i używanie prawidłowo dobranego kremu do stóp, który zregeneruje skórę i ją natłuści. Dzięki temu będzie ona bardziej elastyczna. Poprzez regularne stosowanie peelingi ziarnistego, który delikatnie złuszcza i zmiękcza skórę oraz kremu do stóp, naskórek nie będzie nadmiernie rogowaciał.
Zalecenia dla pacjentów po usunięciu zmian skórnych
Należy szczególnie dbać o miejsce po usuniętym modzelu lub odcisku. Niekiedy polecane są preparaty do miejscowego stosowania. Po usunięciu zmian nie powinno się również korzystać z basenów, solariów ani saun. Praktycznie każdy pacjent po usunięciu odcisku powinien nosić odciążenie. Najpopularniejsze są krążki silikonowe lub filcowe – przeciw uciskowe, przeciw urazowe. Przy modzelach również zaleca się odciążyć to miejsce za pomocą indywidualnego odciążenia pacjenta, szczególnie polecamy serię RUCK® smartgel. Zdarza się, że zalecane są wkładki ortopedyczne do butów, które mają odciążyć leczone miejsce oraz przeciwdziałać tworzeniu się nowych zmian skórnych.