CZY STACJONARNY GABINET PODOLOGICZNY POWINIEN ŚWIADCZYĆ USŁUGI MOBILNIE?

Nowoczesne gabinety stacjonarne świadczą usługi mobilne. Walka o klienta w niektórych miastach jest dość zacięta. Każdy klient się liczy. Mobilność w kosmetyce i podologii daje szansę na pozyskanie większej ilości klientów.
Usługi w systemie mobilnym stają się normą, lecz czy praca w tym systemie daje zadowolenie i czy jest opłacalna?

Tak, ta praca może dawać dużo przyjemności i to na pewno się opłaca.

Założę się, że nie wszyscy się ze mną zgodzą. Ci, którzy od dawna działają w tym systemie, na pewno potrafią wskazać wiele kontrargumentów i mogą ponarzekać na wiele rzeczy. A to na przenoszenie ciężkich tornistrów i walizek z kosmetykami i sprzętem, a to na czas dojazdu do klienta, a to na brak wygody u klienta, na nieregularny czas pracy, czy w końcu na niewymierny zarobek w stosunku do wykonanej pracy. Jeśli trafi się w dodatku klientka niesympatyczna, niezadowolona lub nazbyt wymagająca, to praca mobilna, zamiast dawać zadowolenie, staje się utrapieniem.

Tak nie musi być!

Wiele rzeczy można udoskonalić i na wiele spraw można znaleźć właściwe rozwiązania.
Pewnie propozycje, które opiszę niżej, nie są może doskonałe, ale jestem przekonany, że wielu może z nich skorzystać.

Usługi mobilne sięgają odległych czasów

Jeden przykład: lekarz dojeżdżał do pacjenta konno, na rowerze lub pieszo. Miał z sobą jedną torbę, w której znajdowały się najbardziej potrzebne przedmioty. O dezynfekcji czy sterylizacji, jaką do dyspozycji mamy dzisiaj można było kiedyś tylko pomarzyć.
Wracając do czasów teraźniejszych, zarówno kosmetyka jak i podologia bardzo dynamicznie się rozwijają. To prawda, że tornister dawnego lekarza jest zbyt mały żeby zmieścić w nim wszystkie potrzebne rzeczy.

Komu w drogę temu – tornistry i wózek….

Specjaliści podologii, aby wybrać się do pacjenta muszą zabrać z sobą frezarkę, frezy, opatrunki, preparaty, rękawice, maseczki higieniczne, cążki i inne narzędzia. Jadąc na wizytę domową, nigdy nie wiadomo, jakie warunki ma w domu pacjent. Dlatego na wizytę powinien zabrać też rozkładane krzesełko i podnóżek dla pacjenta.
O ile te wszystkie rzeczy można by wrzucić do zwykłych toreb albo walizek, to już przeniesienie ich z samochodu do mieszkania pacjenta może sprawiać pewien kłopot. Również odnalezienie konkretnych rzeczy u pacjenta może wprawiać specjalistę w zakłopotanie. To z kolei przedstawia go jako mało zorganizowanego albo nieprofesjonalnego specjalistę w oczach pacjenta.
Dobra organizacja pracy jest podstawą do osiągnięcia sukcesu. Może dać wiele przyjemności i zadowolenia podczas wykonywanych zabiegów. Zła organizacja pracy może przyczynić się do porażki. Dlatego warto pomyśleć o funkcjonalnych walizkach lub torbach tzw. organizatorach. Trzeba mieć na uwadze także to, że do pacjentów z trudniejszymi przypadkami specjalista zabiera dwa, a czasami nawet trzy tornistry. Aby sprawnie przetransportować je na miejsce warto mieć do dyspozycji lekki, aluminiowy wózek. Takim transportem można wygodnie przemieścić wszystko za jednym razem. To oszczędność czasu i siły fizycznej. Funkcjonalnym wózkiem można w łatwy sposób transportować sprzęt nawet po schodach.

Organizacja miejsca pracy.

Pamiętaj, że do wykonywania zabiegu w domu klienta / pacjenta potrzebujesz powierzchnię przynajmniej 2 m. x 2 m. Zabiegi staraj się wykonywać w pomieszczeniu, gdzie będzie najbliżej do źródła z wodą.
Dobrze jest gdy wszystko jest pod ręką. Nie chodzi tu tylko o narzędzia, kosmetyki i preparaty, ale również o frezarkę, lampę z odpowiednim światłem albo mobilną miskę do moczenia stóp. Swoje sterylne i używane (skażone podczas zabiegu) narzędzia starannie segreguj, najlepiej w osobnych, czytelnie oznakowanych pojemnikach.

Ergonomia pracy w usługach mobilnych.

Zabiegi kosmetyczne lub podologiczne w systemie mobilnym zwykle trwają dłużej niż pół godziny. Biorąc pod uwagę to, że w domu klienta jest mało miejsca, specjalista przyjmuje czasem niewygodne pozycje obciążające choćby nogi czy kręgosłup. Nie wspominam już o wartości światła wpływającego na wzrok.
Pracując nie ergonomicznie bardzo sobie szkodzisz. Ergonomia pracy wbrew pozorom należy do najważniejszych z punktu widzenia zdrowotnego. Zadbaj więc nie tylko o zdrowie i pielęgnację Twojego klienta, ale również o swoje zdrowie. Aby się nadto nie rozpisywać zapraszam do kilku publikacji na temat ergonomii pracy. Pouczające materiały znajdują w dziale Materiały do porania oraz w artykule ERGONOMICZNE PRZYKAZANIA DLA PODOLOGA (link).

Zaplanuj czas i zrób plan odwiedzin.

Umówienie się z jednym, dwoma klientami na wizytę domową w dniu zgłoszenia jest oczywistym błędem. Usługi kosmetyczne i podologiczne nie mogą być traktowane jak wyjazd pogotowia ratunkowego w celu ratowania życia. Klient musi mieć tego świadomość, a Ty musisz umieć zaplanować swój wyjazd. Na usługi mobilne najlepiej przeznaczyć jeden cały dzień. Jeśli zachodzi potrzeba i jest więcej zgłoszeń do wizyt domowych, to należy wybrać kolejny dzień. Dla gabinetów jedno lub dwuosobowych świadczących usługi zarówno stacjonarnie jak i mobilnie proponuję przeznaczyć najwyżej co drugi dzień w tygodniu na usługi mobilne. Dla gabinetów wieloosobowych nie ma to znaczenia i można zaplanować wyjazd zależnie od ilości napływu zgłoszeń wizyt domowych. Zawsze jednak należy planować trasę przejazdu do miejsc docelowych. Nie bez znaczenia jest też zaplanowanie kolejności wizyt według rodzaju usługi.
Nie umawiaj się z klientem na wizytę domową od razu podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Poczekaj, aż wpłynie kilka zgłoszeń. Gdy będzie ich więcej, wtedy zaplanuj trasę i terminy dojazdu na wizytę. Takim sposobem można zaoszczędzić czas i koszty paliwa. Nie zapomnij zaplanować swojej przerwy na pierwsze lub drugie śniadanie.

Kalkulacja kosztów wizyty domowej.

Najczęściej spotykaną kalkulacją kosztów dojazdu jest obliczenie kilometrów, jakie trzeba przejechać by dotrzeć do celu i pomnożenie o aktualną stawkę za km. Stawki są co jakiś czas aktualizowane na stronach internetowych Izby Skarbowej lub na wielu innych stronach www. Wpisując odpowiednie hasło do wyszukiwarki, otrzymasz konkretne informacje. Obliczenie kosztów przejazdu jest więc proste.
Co innego wycena zabiegu. Pamiętaj, że każdy zabieg może być inny i może zabrać mniej lub więcej czasu. Do szybkiego obliczenia wartości usługi może być pomocny wcześniej ustalony cennik zabiegów. Koszt powinien być rozdzielony na wartość czasu pracy (wartość 1 roboczogodziny), koszty stałe tzw. ogólne oraz koszty wykorzystywanych kosmetyków i preparatów. Ściągę warto mieć pod ręką.

Informuj swojego klienta.

Oddzwaniając do klienta, musisz znać dokładną datę i przypuszczalny czas przyjazdu. Jesteś też zobowiązana do poinformowania o kosztach dojazdu i przypuszczalnej wartości usługi. Ceny podawaj zawsze brutto.
Poproś o udostępnienie określonego miejsca do pracy. Twój klient / pacjent powinien również usłyszeć, jak ma się przygotować do zabiegu. Dowiedz się, co mu dolega albo jaką masz wykonać usługę. Zapowiedz kontakt telefoniczny na godzinę przed swoim przyjazdem.

Wyznacz swoją cenę.

Po wejściu do mieszkania pacjenta postaraj się jeszcze raz uzgodnić jaka usługa będzie wykonywana. Po akceptacji musisz wyznaczyć cenę usługi. Na zakończenie koniecznie zapytaj klienta, czy jest zadowolony a pacjenta, czy mu pomogłaś. Podaj mu konkretne wskazówki dalszego postępowania i jeśli możliwe od razu wyznacz następny termin wizyty. Koniecznie zapisz datę w swoim notesie. Potem termin zapisz na kartce papieru, którą zostawisz w domu pacjenta.
Jeśli pacjent chce targować cenę, nie powinnaś się na to zgodzić. Podaruj mu lepiej preparat lub kosmetyk albo zaproponuj dodatkowe masaże itp. Pamiętaj, że jeśli raz opuścisz cenę, to już zawsze będziesz zobowiązana to robić.

Zadowoleni klienci potrafią się odwdzięczyć. Nie jeden z Was pewnie tego doświadczył. To buduje pewną więź między Tobą a klientem i sprawia, że praca, mimo iż nie jest łatwą, staje się przyjemną.

One thought on “CZY STACJONARNY GABINET PODOLOGICZNY POWINIEN ŚWIADCZYĆ USŁUGI MOBILNIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *