Jaką wybrać frezarkę?
To pytanie zadaje sobie każda stylistka paznokci i każdy specjalista ds. podologii zanim kupi pierwszą frezarkę. Na rynku dostępne są różne typy i rodzaje frezarek. Różnią się mocą, szybkością obrotów, wyglądem, wielkością rączki, wagą, i rodzajem. Jak więc dobrać tą właściwą?
Zacząć należy od podstawowego pytania: do czego ma służyć moja frezarka – do manicure, do pedicure czy też do zabiegów podologicznych gdzie mam do czynienia z chorobami na skórze i na paznokciach?
Frezarki do manicure.
Frezarki do manicure w mojej ocenie powinny mieć następujące cechy:
- Lekka, zgrabna rączka.
- Szybkie mocowanie frezów na „klik”.
- Obroty prawe i lewe.
- Ilość obrotów od 4 tys do 30 tys / min.
- Moc przynajmniej 50 Watt
- Wejście frezów (tuleja zaciskowa) 2,35 mm. Taki wymiar mają frezy w europejskiej normie.
- Instrukcja w j. polskim.
- Możliwość serwisowania najlepiej u producenta lub dystrybutora w Polsce.
Wybierając taką frezarkę (bez pochłaniacza pyłu) muszę zdawać sobie sprawę z zagrożenia jakie stanowi pył powstały podczas frezowania. Muszę wtedy odpowiednio zabezpieczyć moje drogi oddechowe przez włożenie dobrej jakości maseczki higienicznej i zainstalowanie pochłaniacza pyłu.
Pochłaniacz pyłu może być ustawiony na stoliku bądź wmontowany w stolik do manicure. Najlepszy do tego jest pochłaniacz kanałowy z centralną jednostką ssącą. Małe pochłaniacze pyłu ustawiane jako podpórka pod dłoń nie zdają egzaminu i nie spełniają swojego zadania. W dodatku ich sprawność, inaczej możliwość pochłaniania pyłu jest bardzo niska.
Jak pracować frezarkami do manicure?
Mając powyższe na uwadze proponuję:
- Używać miarowych, dobrej jakości frezów. Gorszej jakości frezy mogą się szybko wykrzywiać i zniszczyć tuleję zaciskową frezarki.
- Do usuwania skórek używaj drobnoziarnistych frezów diamentowych, kamiennych oraz Ony Clean służące wyłącznie do tego. Kształt stożkowy, cienki.
- Do usuwania mas żelowych lub akrylowych należy używać najpierw gruboziarnistych frezów a po wstępnym usunięciu popraw frezem średnioziarnistym i drobnoziarnistym. Najpierw frez ze ze stali chirurgicznej (inaczej z wąglika spiekanego), kształt stożkowy lub stożek ścięty, potem fez diamentowy również w kształcie stożka.
- Do obróbki wałów paznokciowych używaj cienkich, drobnoziarnistych frezów. Uwaga, obróbka wałów wymaga ogromnej wprawy i precyzji każdej stylistki paznokci.
- Do polerowania paznokci np. akrylowych najlepsze są frezy polerskie. Powinno się używać najpierw polerki wyrównującej a potem polerki khaki dającej wysoki połysk paznokciom.
- Do skracania paznokci możesz użyć frezu kamiennego. Najlepszy jest kamień biały. Do delikatnego wyrównania paznokci można użyć diamentowego frezu czołowego, który boczne ścianki ma gładkie, a czoło ziarniste.
- Do matowienia naturalnej płytki możesz użyć frezów kamiennych lub diamentowych – drobnoziarnistych.
- Pamiętaj, żeby obroty frezarki były dostosowane do konkretnego frezu. To bardzo ważne. Producent frezów znakuje swoje produkty informując o możliwości zastosowania konkretnych obrotów.
Frezarki do pedicure.
Najlepsze są frezarki z pochłaniaczami pyłu, ale jeśli w gabinecie nie wykonuje się zabiegów podologicznych a tylko pedicure na zdrowych stopach to tutaj mogą sprawdzać się również frezarki bez pochłaniacza. Muszą one być jednak dostatecznie mocne ponieważ opór na skórze stóp jest większy niż na paznokciach dłoni. Frezarki do pedicure w mojej ocenie powinny mieć następujące cechy:
- Lekka, zgrabna rączka.
- Szybkie mocowanie frezów na „klik”.
- Obroty prawe i lewe.
- Ilość obrotów od 4 tys do 30 tys / min.
- Moc przynajmniej 60 Watt
- Wejście frezów (tuleja zaciskowa) 2,35 mm. Taki wymiar mają frezy w europejskiej normie.
- Instrukcja w j. polskim.
- Możliwość serwisowania najlepiej u producenta lub dystrybutora w Polsce.
Wybierając taką frezarkę do pedicure (bez pochłaniacza pyłu) tak jak w frezarkach do manicure muszę zdawać sobie sprawę z zagrożenia jakie stanowi pył powstały podczas frezowania.
Mimo iż pedicure kosmetyczny najczęściej wykonywany jest po moczeniu stóp to po wyschnięciu skóry w moim otoczeniu mogą fruwać drobniutkie jej cząsteczki. Jedna mała rada – aby utrzymać wilgoć skóry stopy jak najdłużej owiń drugą stopę folią lub wilgotnym ręcznikiem do czasu skończenia pierwszej stopy.
Pamiętaj też o maseczce higienicznej gdy podejrzewasz szybkie wysuszanie się skóry.
Jak pracować frezarkami do pedicure.
Zasady są podobne jak w frezarkach do manicure jeśli chodzi o zastosowanie frezów.
- Zawsze używaj tylko miarowych, dobrej jakości frezów. Gorszej jakości frezy mogą się szybko wykrzywiać i zniszczyć tuleję zaciskową frezarki.
- Do usuwania skóry na podeszwach stóp używaj jednorazowych kapturków ściernych lub frezów diamentowych TWISTER. Te ostatnie są bardzo trwałe i skuteczne, lecz po każdym pedicure (na zdrowych stopach) powinny być poddane dezynfekcji.
- Jeśli chodzi o kapturki ścierne to w grę powinien wchodzić kształt półokrągły o ziarnistości 80 do zbierania najgrubszej warstwy, 150 do wyrównania i 240 do wygładzenia.
- Odpowiednie wielkości to 7 mm. 10 mm i 13 mm. Inne rozmiary moim zdaniem są bardzo rzadko używane.
- Pamiętaj, żeby obroty frezarki odpowiednio dobrać do wielkości frezu.
Frezarki do zabiegów podologicznych.
Mimo iż w gabinetach podologicznych również wykonuje się pedicure to jednak nie jest to ten sam pedicure co wykonują kosmetyczki. Podolog najczęściej pracuje z chorymi stopami czego kosmetyczki bez odpowiednich szkoleń nie mogą robić. Specjaliści ds. podologii oprócz odcisków, modzeli, pękającej skóry na piętach znajdują np. grzybicę i brodawki. Specjaliści tej branży bardziej narażeni są na przemieszczanie się i przenoszenie bakterii, grzybów i wirusów. Dlatego oni nie mogą sobie pozwolić na pracę z frezarką bez odpowiedniego pochłaniacza pyłu.
Są wprawdzie frezarki zraszające do pracy na mokro, ale te mimo wielu wysiłków producentów nie znajdują zastosowania ani poklasku wśród zdecydowanej większości specjalistów ds. podologii.
Frezarki podologiczne w mojej ocenie powinny mieć następujące cechy:
- Wysoka wydajność pochłaniania pyłu. Wydajność podawana jest w litrach na minutę (L/min.)
- Skuteczny filtr wychwytujący nawet najdrobniejszy pył. Obecnie najlepsze filtry są produkowane w normie BIA-norm.
- W miarę cicha praca silnika lub pomp ssących.
- Lekka, zgrabna rączka.
- Szybkie mocowanie frezów.
- Obroty prawe i lewe.
- Ilość obrotów od 4 tys do 40 tys / min.
- Możliwość przenoszenia frezarki w systemach mobilnych.
- Wejście frezów (tuleja zaciskowa) 2,35 mm. Taki wymiar mają frezy w europejskiej normie podawane 2,4 mm.
- Instrukcja w j. polskim.
- Możliwość serwisowania najlepiej u producenta lub dystrybutora w Polsce.
Wybierając frezarkę podologiczną mającą skuteczny mechanizm pochłaniania pyłu z pewnością będę czuł się bezpieczniej. Moje zdrowie i zdrowie mojego pacjenta będzie w wielkim stopniu zabezpieczone.
Jak pracować frezarką podologiczną z pochłaniaczem pyłu.
Zasady są podobne jak w frezarkach do manicure i pedicure jeśli chodzi o zastosowanie frezów (podałem wyżej).
W podologii używa się jednak znacznie więcej rodzajów frezów.
Ze względu na dość wysokie ceny frezarek podologicznych warto szczególnie zadbać o ich odpowiednie czyszczenie, serwis i dobór frezów.
Zawsze używaj tylko miarowych, dobrej jakości frezów. Gorszej jakości frezy mogą się szybko wykrzywiać i zniszczyć tuleję zaciskową frezarki.
Jeśli chodzi o używanie jednorazowych kapturków ściernych to chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół. Otóż pióro frezarki (tzw. rączka) aby była poręczna i lekka musi mieć ona odpowiednie wymiary, szczególnie średnica obudowy gdzie wlatuje mieszanina powietrza z pyłem.
Aby umożliwić frezarce wchłonięcie jak największej ilości pyłu frez albo kapturek ścierny nie powinien mieć większej średnicy jak 11 mm. Najlepsze są rozmiary 10 mm i mniejsze. Rozmiar 13′ przy ustawieniu większej ilości obrotów powoduje odrzucenie ścieranego pyłu poza wlot rączki. Poza tym większy frez wbrew pozorom wcale nie przyspieszy wykonania zabiegu.
Najlepiej stosować rozmiary 7 mm i 10 mm. Ilość obrotów od 8 do 10 tys./min. Większe obroty mogą prowadzić do wypaczenia obrotów frezu i zniszczenie tulei zaciskowej.
Frezów staraj się nie dociskać zbyt mocno do skóry lub paznokci. Lekkim dociskiem szybciej usuniesz to co chcesz usunąć. Musisz tylko dobrać odpowiedni frez do danej czynności.
Stosuj obrączki silikonowe zabezpieczające tuleję przed przedostaniem się mikro pyłu do tulei. Malutkie obrączki zakłada się na trzpień frezu i z nim dociska do tulei zaciskowej. Można je dezynfekować i sterylizować. Są po prostu przydatne.
Dbaj o czystość frezarki i wymianę filtrów. Codzienne czyszczenie frezarki przedłuża jej żywotność. Wymiana filtra zgodnie z zaleceniem producenta to lżejsza praca dla frezarki i jej pomp ssących oraz zdrowsze powietrze wokół Ciebie i Twojego pacjenta.
Technik trzymania rączki nie będę omawiał, ponieważ umiejętności te nabywane są na szkoleniach lub praktykach podologicznych. Tam też uzyskuje się dodatkową wiedzę na temat pracy z frezarką podologiczną co bardzo polecam.
One thought on “JAKĄ WYBRAĆ FREZARKĘ? – RODZAJE I RÓŻNICE W FREZARKACH”